Vücudumuz Elektrik Akımını Neden İletir?

İnsan vücudundaki yapının çalışma şekli tamamen elektriksel bir döngü gibidir. Elektrik bilindiği üzere elektronların hareket etmesiyle enerji meydana gelmesidir. Elektrik yapısı incelendiğinde anlaşılacağı üzere insan vücudunda da elektronların bulunduğunu göreceksiniz. NAD H MG gibi örneklendirebiliriz. İnsanların vücutlarında yüzlerce elektron bulunur. Bir insanın kalbinin atması, ciğerlere oksijen gitmesi ya da aklınıza gelebilecek tüm faaliyetlerde elektriksel olaylara örnek olarak gösterebiliriz.

İnsanların vücutlarında bulunan elektriksel faaliyetler kesintisiz bir şekilde devam eder. Yani insan uyuduğunda bile elektriksel faaliyetlerin devam ettiğini çok iyi anlayabiliriz.  Saniyeden binlerce kat aşağıda denilebilecek sürelerde insan vücudu elektrik üretmektedir.

Sorumuza istinaden insan vücudu neden elektrik akımını iletir? Açıkça anlatmak gerekişe %70 oranında elektrik enerjisini geçiren organlarımız bulunmaktadır. Sıvı anlamında kaleme aldığımızda bunu çok iyi anlayabiliriz. %30’luk kısma örnek verebilecek olursak, kemikler, saç, tırnak vs. çoğaltılabilir. Elektron yüklü bileşenlerin olması sebebiyle de sonuca varabiliriz.

 İnsan Vücudu İletken midi? Yoksa Yalıtkan mı?

Kaslar ve siniler iletken, deri ve yağlar ise yalıtkandır. İnsan vücudunda bulunan canlı dokuların içinde ne kadar çok elektron sayısı varsa o kadar elektrik akımını güçlü iletirler. Yani insan vücudu iletkendir.

İnsan vücudu elektronik ya da elektrikle çalışan bir makine gibi düşünülebilir. Nasıl bir makinanın rutin bakımlarını yapıyorsak vücudumuzda aynı şekilde bakıma muhtaçtır.  Yaptığınız hareketlerde kaslarınız çalışır. Bu kas çalışması ise elektrik enerjisinin boşalması olarak bilinir. Bazı doku hücrelerinde elektron taşıma zinciri bulunmaktadır. Bu her doku ve hücrelerde geçerli olmaz.

Beynimizin verdiği komutlar elektrik enerjisi ile gönderilir. Beyinden vücudun her alanına yayılan sinyaller elektrikseldir. Mesela kalp atışını bu konuya örnek gösterebiliriz.  İnsanda elektriksel anlamda çalışmayan hiçbir tarafı örnek gösteremeyiz. Çünkü insan vücudunun yapısı tamamen elektriksel döngü ile hareket eder. Bu sebeple insan vücudu tamamen elektronlardan oluştuğu için bir enerji dağılımı söz konusudur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.