İnsan Vücudunda Bulunan Tampon Çözeltiler Nelerdir

Öncelikle Tampon Çözeltinin ne olduğunu sizlere kısaca anlatarak sonrasında insan vücudunda bulunan tampon çözeltilerin neler olduğuna değinelim.

Tampon Çözelti; Kuvvetli bir asitin az miktarda kullanılması ya da kuvvetli bir baz ilave edildiğinde herhangi bir tepkimeyi şiddetli bir şekilde göstermeyen yani pH değeri az olarak oynama göstermesine Tampon çözelti denilmektedir. Örnekle size belirtmek gerekirse deniz suyunu söyleyebiliriz. İnsanlarında özellikle terledikleri zaman tuzlu bir tat alınması da insan vücudunda tampon çözeltiye bir örneğidir. İnsanda çeşitli sıvılarda bulunur.

Tampon çözeltiler çözülme esnasında oldukça fazla direnç göstermektedirler. Bu sebeple tampon ismini aldığını söylenebilir. Bu çözeltilerin pH değeri neredeyse hiç oynamazlar. Çok nadir durumlarda hafif bir oynamanın olduğu söylenebilir.  Amonyum klorür ve amonyak karışımında ortaya çıkan sonucun asetik asit ve sodyum asetatın sonucu ile pek bir farkı olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu karışımların sonucunu su içerisinde çözülmesi için değerlendirdiğimizde baz ve güçlü asit olma özelliklerini göstermeye başlarlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.