Bu çizimlerin fotoğraftaki elektrik panosunda yer alan devrelerle nasıl bir ilişkisi olabilir?

Fotoğraftaki elektrik teknisyeni, elektrik panosundaki arızayı giderebilmek için tuttuğu kağıtlarda bulunan çizimleri incelemektedir. Çeşitli şekil ve sembollerden oluşan ve hayli karmaşık görünen bu çizimler teknisyene
nasıl bir kolaylık sağlıyor olabilir? Bu çizimlerin fotoğraftaki elektrik panosunda yer alan devrelerle nasıl bir ilişkisi olabilir?

devre elemanlarının sembolle gösterilmesi

Elektrik devrelerinin sembollerle gösterilmesi

Devre şemalarını inceleyerek kullanılan devre elemanlarını ve bu elemanların birbirine olan bağlantılarını görebiliriz. Bu bilgilerden yararlanarak, şeması verilen elektrik devrelerini kurup çalıştırabiliriz. Ayrıca şemayı inceleyerek devreyi kurmadan bir devrenin çalışıp çalışmayacağını anlayabiliriz.

Devre sembolleri ve devre şemaları sayesinde elektrik ve elektronik devreleriyle ilgili çalışma yapan kişiler arasında ortak bir dil sağlanmış olur. Örneğin elektrikli ve elektronik cihazların ambalajlarının içerisinde devre şemaları bulunur. Böylece markası, modeli ne olursa olsun, devre şeması olduğu sürece, arızalanmış bir elektrikli cihazın dünyanın her tarafında onarılması mümkündür.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.