Yaşadığınız bölgede etkili olan iklimin özellikleri nelerdir?

Yaşadığınız bölgede etkili olan iklimin özellikleri nelerdir? Bütün bölgelerin iklim özelliklerini kısaca vereceğim. Siz oturduğunuz bölgeye göre iklim özelliklerini alın.

Karadeniz İklim Tipi

Yurdumuzda başlıca üç iklim tipi görülür. Yurdumuzun kuzeyinde yer alan, Karadeniz kıyılarında Karadeniz iklimi görülür Karadeniz’in etkisi altında olan yerlerde Karadeniz ikliminin görüldüğü yerler. Yurdumuzda yağışın bol olduğu, yazların serin, kışların ise ılık geçtiği bu alanlarda yılın hemen hemen tamamında yağış görülür. Karadeniz üzerinden gelen nemli ve ılık hava kütleleri, kıyıya paralel uzanan Kuzey Anadolu dağlarının yamaçlarına çarparak yükselir. Yükselirken taşıdığı su buharı yoğunlaşır ve yağış olarak yere iner. 

Akdeniz İklim Tipi

Yurdumuzun güney kıyılarına paralel uzanan Toroslar da Kuzey Anadolu dağları gibi güneyden gelen nemli rüzgârların iç kısımlara geçmesine engel olur. Böylece ülkemizin nem kuzeyde hem de güneyinde yağışlar, dağların denize bakan yamaçlarında daha fazla görülür. Akdeniz iklimi, yurdumuzun güney ve batı kıyılarında görülür. Bu iklimin etkili olduğu yerlerde yazlar sıcak ve kurak kışlar ise ılık ve yağışlı geçer.

Karasal İklim Tipi

İklimle deniz arasındaki ilişkiyi fark etmeye başladın. Yurdumuzun iç kesimlerinde ve denizden uzakta kalan yerlerde, denizlerin etkisi görülmez. Buralarda karasal iklim etkilidir. Bu iklimde kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçer. Konumları, yerşekillerinin engebeli olma durumu ve yükseklik farkları nedeniyle bu iklimin görüldüğü yerlerde kendi içerisindede farklılıklar yaşanır.

İç Anadolu’da kışlar, uzun ve kar yağışlıdır. Kış aylarının ortalama sıcaklığı 0 °C dolayındadır. Yağışlar daha çok, kışın ve özellikle ilkbaharda düşer. Yazlar sıcak geçer. İç Anadolu’dan doğuya doğru gidildikçe sıcaklıklarda düşüş gözlenir. Buralarda sıcaklık, toprak, aylarca karla örtülü kalır. Yazlar ise serin ve kısadır. Doğuda en çok yağış da ilkbaharda ve yazın düşer.

Marmara Bölgesi

Bu bölge geçiş iklimleri vardır. Hem Akdeniz Hem de Karasal iklim özellikleri vardır. Trakyadan iç kesimlere gidildikçe karasal iklim özellikleri görülmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. yazdığım yazı için çok az bilgiler verilmiş ve ayrıca her bölgenin iklim ve koşulları yok o yuzden bu siteyi beğenmediimm malesef:DDDD

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.