Hangi Ürün Hangi İklimi Sever?

Hangi Ürün Hangi İklimi Sever? İklimin bitki örtüsü ve iklimin ev şekillerinde yarattığı etkiyi, ürün çeşitliliğinde de görürürüz. Örneğin Karadeniz Bölgesinde yetişen çayı Akdeniz Bölgesinde yetiştiremezsiniz. Çünkü Akdeniz Bölgesinin iklim koşulları çay yetişmesine olanak vermez.

Yetiştirilme döneminde neme, olgunlaşma döneminde ise sıcaklığa ve kuraklığa ihtiyaç duyan pamuk, Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerin ürünüdür.

Ilıman iklim ve bol yağışı seven çay ise Karadeniz  ikliminin görüldüğü bölgelerde yetişir.

Büyümek için öncelikle soğuğa ihtiyaç duyan buğday, genellikle kasım ayında ekilir. Bahar aylarında çimlenmeye başlayan buğday başaklarının olgunlaşması ise sıcaklık ve kuraklıkta mümkündür. Bu nedenle karasal iklimin görüldüğü bölgelerde yetiştirilir.

Meyvelerin olgunlaşması için bol suya ve yüksek sıcaklığı ihtiyaç duyan mandalina, kışları ılık geçen bölgelerin ürünüdür. Mandalinayı hangi bölgelerin çiftçileri yetiştirebilir?

Mandalina yetişebilmesi kışların ılık geçmesi donların yaşanmaması gerekmektedir. Yurdumuzda bu iklim Akdeniz iklim tipidir. Mandalina Akdeniz Bölgesinde yetiştirilir.

Ülkemiz, çok çeşitli tarım ürünlerinin yetiştirilmesi için uygundur. Sizce bunun nedeni nedir?

Ülkemizde Karadeniz iklimi Akdeniz iklimi ve karasal iklim görülmekte iklim çeşitliliği bulunmaktadır. Aynı anda 4 mevsimi yaşamak bile mümkündür. Bu iklim tipi çeşitliliğinde aynı anda veya farklı zamanlarda çok çeşitli tarım ürünlerinin yetiştirilmesi mümkündür.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.