Yeryüzü şekillerinin yerleşim yerlerinin belirlenmesinde etkisi olabilir mi? Neden?

Yeryüzü şekillerinin, yerleşim yerlerinin belirlenmesinde etkisi olabilir mi? Neden?

Yerleşim yeri belirlenmesinde yeryüzü şekilleri etkili olur. Yeryüzü şekillerinden, yükseklik, dağların konumu, bakı etkisi, akarsular insanların yerleşim yeri seçiminde etkili olmaktadır.

İnsanlar yaşayacakları alanları seçerken, çevre faktörlerini dikkate almaktadır. Yeyüzü şekilleri ve arazi yapısı bu çevre faktörlerinden en önemlileridir. Yeryüzü şekilleri insanların yapacakları işleri, çalışma şartları ve hayatlarını oluşturmasında en belirgin etkendir.

Nüfus yağunlukları genellikle kıyı bölgelerine, düz ovalara ve akarsu kenarlarına yoğunlaşmıştır. Türkiye’nin en düz bölgelerinden ve ulaşım yollarının kesistiği iklimin etkisi ile nüfusu en yoğun bölgesi Marmara bölgesidir. Yükseltinin çok olduğu, dağlık ve engebeli razilerin olduğu Doğu Anadolu Bölgesi de Nüfus yoğunluğu bakımından en tenha bölgelerimizdenidir.

Ovalardaki nüfus yoğunluğunun bir sebebi de yeryüzü şekillerinin yapılan işlere yansıması sonucunda ovalarda tarımsal faaliyetlerin yoğun ve karlı bir şekilde yapılabilmesidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.