İnsanlar tarih boyunca yerleşim yeri seçiminde nelere dikkat etmiş olabilir?

İnsanlar tarih boyunca yerleşim yeri seçiminde nelere dikkat etmiş olabilir? Örnek vererek açıklayınız. İnsanlar yerleşim yerlerini belirlerken yağmur, kar, rüzgar vb. doğa olaylarını da dikkate almışlardır.

İnsanların bilinen ilk yerleşim yerleri mağaralardır. İnsanlar, mağara duvarlarına daha çok hayvan figürleri çizmişlerdir.

İlk çağlarda insanlar tahılın nasıl yetiştirileceğini bilmedikleri için besinlerini avcılıkla elde ederlerdi. Bundan dolayı bir yerde yerleşme imkanı bulamamışlardı. Yaşadıkları bölgede av hayvanı azalınca daha verimli bölgelere doğru yola çıkarlardı.

ilk insanlar avcılık yapardı

İnsanlar bir süre sonra toprağı tarım amaçlı kullanmayı keşfettiler. İşledikleri toprakların yanında ev yapmaya başladılar. Böylece ilk yerleşim yerleri ortaya çıktı.

Tarih boyunca insanlar, dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı korunabilmek için etrafı surlarla çevrili yerlerde yaşamışlardır.

Bilim ve teknikteki gelişmeler ile yeni yerleri keşfetme arzusu, coğrafi keşiflerin başlıca sebepleriydi.

İnsanlar beşeri ortamlarını belirlerken doğal ortamlardan da yararlanmayı bilmişlerdir.

Sosyal bir varlık olan insanlar, birbirleriyle etkileşim içindedirler. Bu etkileşim, büyük yerleşim yerlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. İlk insanların toplu halde yaşamalarının sebeplerinden birisi de güvenlik ihtiyacıydı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.