Bazı yerleşim yerlerinin isimlerinin Oğuz boylarının isimleri ile aynı olmasının nedenleri

Bu gün ülkemizdeki bazı yerleşim yerlerinin isimlerinin, Oğuz boylarının isimleri ile aynı olmasının nedenleri neler olabilir?

oğuz boyları şeması

Bunun sebebini açıklamak için Anadolu’ya göç eden bir boyun ağzından bir hikaye verelim ve ardından bazı yerleşim yerlerine Oğuz boylarının isimlerinin verilme sebebini açıklayalım 

Bizler farklı Türk boyları ile beraber Orta Asya’da Aral Gölü yakınlarında yaşıyorduk. Geçimimizi hayvancılıktan sağlıyorduk. Hayvanlarımıza otlak bulmak için yaylak ve kışlaklar arasında konargöçer bir yaşam sürdürüyorduk. Ancak zamanla nüfusumuz arttı, otlaklar hayvanlarımızı besleyemez oldu. Boylar arasında çatışmalar başladı. Biz de Horasan’da devlet kurmuş olan Büyük Selçuklu Devleti topraklarına göç ettik.

Ancak Horasan kalabalık Türk boylarının yaşayabilecekleri büyüklükte değildi. Büyük Selçuklu Devleti yöneticilerinden Çağrı Bey bize yurt bulabilmek için Bizans İmparatorluğu’nun elinde bulunan Anadolu’ya sefer düzenledi. Çağrı Bey bu topraklarda kuvvetli bir direnişle karşılaşmadı. Biz de bu seferin ardından birçok Türk boyu ile beraber Anadolu’ya göç ettik. Burası iklimi ve yeryüzü şekilleriyle konargöçer hayatımız için son derece elverişli bir yerdi. Böylece biz Türklerin Anadolu’yu yurt edinme süreci başlamış oldu.

Anadolu’ya yerleşen boylar yerleştikleri yerlere boylarının adını vermişler yada o boylar oralara yerleştiği için o yerlerin o boyların isimleri ile anılır olmuş, bu yerleşim yerleri, o boyların isimlerini almışlardır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.