Yurdumuzda Ekonomik Hayat ve Meslekler Nelerdir?

Yurdumuzda Ekonomik Hayat ve Meslekler Nelerdir? Hepimiz, yaşantımızı sürdürebilmek için birçok ürüne ihtiyaç duyarız. Bu ürünlerin hepsini kendimiz üretebilir miyiz? Tabi ki hayır. O halde ihtiyaçlarımızı satın alarak karşılaşırız. İhtiyaçlarımız olan ürünlerin üretim aşamasında tüketim aşamasına kadar olan süreç ekonomik faaliyettir. Bizler, bu süreçte üretici ve tüketici olarak bulunuruz. Topraklarında zeytin yetiştiren bir çiftçi üreticidir. Ancak çay ihtiyacını satın alarak karşılar ve tüketici olur.

Yurdumuzda çeşitli ekonomik faaliyetler ve meslekler vardır. Bunlar; Hayvancılık, tarım, balıkçılık, arıcılık, ormancılık, madencilik, turizm, sanayidir.

İhtiyaçlarımızı ekonomik faaliyetler içinde üretime katılarak karşılarız. Her birey katıldığı üretim faaliyeti ile değerlerinin ihtiyaçlarını karşılar. Yaptığı faaliyetler karşılığında bir kazanç elde eder. Hepimizin yaşadığı bir bölge vardır.

Bölgelerimiz de ekonomik faaliyetler içinde kendi eksiklerini ve birbirinin eksiğini giderir. Aralarında yaptıkları alışverişle sonuçta ülkemizin ihtiyaçları karşılanır. Fazla üretilen ürünlerimiz dış ülkelere satılarak gelir elde edilir. Bizim üretmediğimiz veya bizde olmayan bir ürün de başka ülkelerden satın alarak bu alandaki ihtiyaçlar giderilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.