Marmara Bölgesi Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir?

Marmara Bölgesi Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir? Marmara bölgesinde farklı iklim özelliklerinin görülmesi, geniş ovalık alanlarının olması, modern sulama sistemlerinin gelişmiş olması Marmara bölgesinde tarımın daha çok gelişmesine etkili olmuştur. Bölgede tarımdan elde edilen üretim yüksektir, ancak bölgede yaşayan nüfusun fazla olmasından dolayı bölgede yetiştirilen tarım ürünleri bölge ihtiyacını karşılayamamaktadır. Bu sebeple diğer bölgelerden tarım ürünü bu bölgemize alınmaktadır.

Marmara bölgesinde pirinç, şekerpancarı, zeytin, buğday, sebze, patates, şeftali, çilek gibi çeşitli tarım ürünleri yetiştirilir. Tarım ürünlerinin işlenmesi yönelik gıda sanayi gelişmiştir. Otlakların az olması nedeni ile yapılan mandıracılık süt ve süt ürünlerine dayalı sanayinin gelişmesini sağlamıştır.

Marmara bölgesinde ipekli, yönlü ve pamuklu dokuma fabrikaları vardır. Ormanların bol olması, mobilya ve kağıt sanayisini geliştirmiştir.

İstanbul limanı da İzmir limanı gibi önemli ihracat limanlarındandır. Doğal güzelliklerimiz zengin tarihi mirasımızla da turizm alanında ülkeye döviz girer. Turist rehberliği, otel işletmeciliği, tur şirketi işletmeciliği de turizme dayalı gelişen mesleklerdendir.

Marmara bölgesinde yapılan ekonomik faaliyetlerin çeşitli olması nedeniyle pek çok meslek dalı gelişmiştir bu bölge merkez durumundadır. Sanayi kuruluşlarının üretim çeşitliliği ve ticari faaliyetlerinin yoğunluğu bakımından bölge ülkemizde ilk sırada yer alır. İzmit ve Adapazarı sanayi oldukça ileri gitmiştir. Gölcük’te tersane, İzmit’te ilaç ve otomotiv, Adapazarında vagon sanayisi gelişmiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.