Ayıplı Ürün, Gizli Ayıplı Ürün, Hakem Heyeti, Tüketici Mahkemeleri, Celse Nedir?

Nerlerde Ve Niçin Kullanılırlar?

Ayıplı Ürün Nedir?

Ürünün etiketinde, ambalajında, kullanım ve tanıtım broşüründe, söz konusu malın ilan ve reklamlarında vaad edilen özellik ve niteliklere uygun olmayan ve tüketicinin satınalarak beklediği faydaları kendisine sağlamayan ekonomik, hukuki, ve her türlü maddi eksiklikler içeren ürün demektir.

Gizli Ayıplı Ürün Nedir?

Üründe satış sarasında gözde ve olağan bilgiyle tespit edilemeyecek gizli sakatlıklara gizli ayıplı mal denir. Kanun bu gibi durumlarda 8 günlük alıcıya gözden geçirme süresi tanımıştır.

Hakem Heyeti Nedir?

Tüketicinin ayıplı bir mal ya da hizmet alımı gibi mağdur olduğu zamanlarda, satıcı ile bu problemi çözemiyorsa başvurabilmesi için kurulmuş bir heyettir. Tüketici Hakem Heyetlerinin kararları nihaidir ve her ilgili satıcı veya firma bu kararı uygulamak zorundadır. Tüketici hakem heyetleri Kaymakamlıklara bağlı olarak görev yaparlar.

Tüketici Mahkemeleri Nedir?

Tüketicinin yaşadığı problemlerde davaların açıldığı mahkemeler. Miktarı Hakem heyetinin baktığından yüksek olan sorunlar mahkemeye açılır. Miktar şuan 1200 tl civarıdır.

Celse Nedir?

Mahkemelerin her bir oturumuna celse denir. Diğer adıyla duruşmada denmektedir.Kelime anlamı tek toplanıştır.

PaylasShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on LinkedInShare on Google+

Comments

  1. sosyal bilgiler 6.sınıf fatih yayınlarında 21.sayfasının 14. etkinliğin aynısı eyvallah

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>