Tüketici Haklarının Bilinmesinin Önemi Nedir?

Tüketici Haklarının Bilinmesinin Önemi Nedir? Alışverişlerde tüketici haklarını bilmemiz bize önemli avantajlar kazandırır. Satın aldığımız ürünlerde bir problem çıktığında, veya bize tanıtılan, gösterilen ürünle satınaldığımız ürün aynı özellikler taşımıyorsa veya üründe bir takım eksiklikler, kusurlar varsa kısaca ayıplı ürünse, bu gibi zamanlarda nerelere, nasıl başvuru yapacağımız hakkımızı nasıl arayacağımız konularında bilgi sahibi olmamız gerekir.

Satıcı Zorluk çıkarırsa veya probleme yardımcı olmazsa, hakem heyetine başvuracağımızı bildirmeniz bile satıcının,Tüketici Haklarını Bildiğimizin, haklarımızın peşinde olduğumuzun farkına varmısını, ürünü yenisi ile değiştirip yada para iadesi yapmasına sebep olur.

Bir malı satın aldıktan sonra ayıplı (kusurlu) yada arızalı olduğunu fark ederseniz; Satın aldığınız tarihten sonra 15 gün süresi içinde haklarınız şunlardır:

Ayıplı (kusurlu) malın yeni bir ürünle değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

Ödediğiniz paranın iadesini isteyip paranızı geri alabilirsiniz. Veya Senetli alışverişlerinizde senetlerinizi geri alabilirsiniz.

Üründeki ayıbın sebep olduğu değer kaybının aldığınız fiyattan indirilmesini talep edebilirsiniz.

Ürünün garanti süresi kapsamında ücretsiz olarak tamirini yaptırabilirsiniz.

Ayıplı mal hile varsa iade hakkınız 15 gün değil 2 yıla kadar uzamaktadır. Garanti Belgesi şartlarına göre arızalı ürünün tamir süresi en fazla 30 iş günüdür. Bunun yanında 15 gün içinde ürün tamir gerçekleşmezse, satıcı tamir süresi boyunca kullanacağı, benzer ürünü alıcının kullanımına vermesi gerekir.

Alışverişlerde kesinlikle fiş yada fatura almalısınız. Ürünlerde ileride yaşayacağınız problemlerde bu belge ile haklarınızı talep edebilirsiniz. Resmi evrak niteliğindedir. Eğer bir konuda Haklı olduğunuzu biliyorsanız, hakkınızı aramak için tüm yolları öğrenin ve bu yollara da başvurun. Tüketici haklarının bilinmesin bilen başta sorunun çözümünde büyük kolaylık sağlayacaktır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Geçsede Fame Çağım

    Face’ye foto atacağım,

    Bu yorumu beğenin,

    Ellerinden öpeceğimm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.