Evde kullanılmak üzere tasarlayacağınız yeni bir ürün düşününüz

Evde kullanılmak üzere tasarlayacağınız yeni bir ürün düşününüz. Bu ürünün hangi amaçla kullanılacağını ve ürün ile ilgili yapılacak proje çalışmalarını yazınız.

Atık Yağlardan Bulaşık Deterjanı Yapımı

Malzemeler : 12 litre su, 20 litre atık yağ, 2 kg kostik,1 kg boraks.

Yapılışı : Kostiğin tamamı sıcak suyun içinde eritilir. Bu karışım atık yağın üzerine damlalar hâlinde akıtılır ve sürekli karıştırılır. Sabun soğumaya bırakılarak kalıplara ayrılır. Ardından sabunlar rendelenir. Rendelenmiş sabunlar bir kapla ispirto ocağının üzerine konur. Su ve boraks ilave edilerek
kaynatılır. Böylece sıvı deterjan elde edilir.

evde kullanılmak üzere tasarlanabilecek ürün

Üretime dayalı yeni fikirler; yaratıcılık, hayal gücü, araştırma, merak gibi özelliklerle yakından ilgilidir.

Bu özelliklere sahip öğrenciler, yenilikçi projelerini bilim ve teknolojiyle ilgili şenliklerde, yarışmalarda ve benzeri etkinliklerde sunarlar.

Ayşegül, atık sıvı yağların genellikle çöpe ya da lavabolara döküldüğünü söyledi. Bu yağların su ve toprak kirliliğine neden olduğunu belirtti. Ayşegül, Furkan, Yasemin ve Özgür fikir alışverişi yaparken Bunun üzerine Özgür, babasının, atık yağlardan bulaşık deterjanı üretilebileceğini söylediğini anlattı. Bu işlemin gerekli izinler alınarak okullarındaki laboratuvarda yapılabileceğini söyledi. Diğer öğrenciler de bu fikri onayladı. Daha sonra konuyu öğretmenleriyle konuştular. Öğretmenleri de bu işe onay verdi, sınıftaki öğrencilere, evlerindeki atık yağları getirmelerini söyledi. Bir hafta içinde 20 litre atık yağ topladılar.

Malzemeleri topladıktan sonra, öğretmenlerinin yardımıyla laboratuvarda gerekli önlemleri alarak bulaşık deterjanı ürettiler. Deterjanı küçük poşetlere koyarak okuldaki idarecilere, öğretmenlere ve sınıftaki arkadaşlarına hediye ettiler.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.