14. Ne Yapmalıyım

14. Ne Yapmalıyım 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 48. Sayfa

Ders kitabının 65. sayfasında yer alan gazete haberini okuyunuz. Bu gazete haberi ile ilgili 5N 1K sorularını cevaplayınız.

• Ne yaptı?

Gökdelenler, geniş otoyollar, yüksek binalar, yeni metrolar yapıldı. veya Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Konstantiniyye’den İstanbul’a XIX. Yüzyıl Ortalarından XX. Yüzyıla Boğaziçi’nin Rumeli Yakası Fotografları kitabı ve sergisi ile 100-120 yıl önceki İstanbul resimleri sergilenmiştir.

• Nerede yaptı?

İstanbul şehrinde yapıldı.

• Ne zaman yaptı?

Bütün bu şehirdeki değişiklikler 100 yıl içinde yapıldı.

• Nasıl yaptı?

Kentleşme uğruna şehir talan edildi. Yeşil alanlar yüksek binalarla donatıldı.

• Neden yaptı?

Şehrin daha çağdaş, daha güzel, daha düzenli olması için yapıldı.

• Kim yaptı?

100 Yıl içerisinde bu şehirde yaşayanlar yaptı. Devlet adamları, kanun yapıcılar, mütahitler, mimarlar ev almak talebinde bulunanlar herkes yaptı.

Yaşadığınız yerleşim yerinin eski halini araştırarak şimdiki hâli ile karşılaştırınız. Bu­lunduğunuz yerde de bu tür bir sorun yaşanıyor mu? Araştırmanızın sonuçlarını aşa­ğıya yazınız.

Yaşadığım yerde de bu tür sorunlar yaşanıyor. Her geçen gün yeşil alanlar azalıyor. Düz ovalara tarım arazilerine ev yapmaya devam ediyorlar, bir gün tarım yapılacak arazi kalmayacak. Para kazanacağız, yada çağdaşlık diye şehrin eski dokusunu hiç düşünmüyorlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.