Tarihi bir yere çok katlı otel yapımında kararınız ne olurdu? Niçin?

İstanbul’da şehre birçok yönden katkısı olabilecek olan çok katlı bir otelin inşası durdurulmuştur. Birçokları tarafından otelin tarihî ve kültürel dokuyu bozduğu dile getirilmektedir. Bu konuda bir taraf tutsanız kararınız ne olurdu? Niçin?

İstanbul’un kültürel ve tarihi dokusunu bozan binanın yıkımında karar verici veya taraf tutsaydım, ekonomik değeri ne olursa olsun, ne kadar para kazandıracak olursa olsun, yıkılmasından yana olurdum. Otel başka yerlere de yapılabilir, başka yerlerden de o paralar kazanılabilir, ama bozulacak olan tarihi ve kültürel yapıyı tekrar eski haline getirmek imkansızdır.

Şehirlerdeki tarihi yerler, o toplumun kültürünü temsil eder. Toplumların kültürleri erozyona uğramasın, benliklerini kaybetmesinler diye tarihsel yapılarına dokunulmaması gerekir. Kültürlerini kaybetmiş toplumlar çok zengin olsalar ne yarar. Onlar tarih bilincini kaybedip atalarını unuttuktan sonra.

Türklüğümüzü devam ettirebilmek, kültürümüzü yaşayabilmek için, tarihi dokumuzu, tarihi binalarımızı korumamız, onları maddi kazançlar uğruna feda etmemiz gerekir. Tabi ki şehirlerimize modern yapılar, yüksek binalar, oteller yapılacaktır. Ama bunlar için daha uygun yerler her zaman bulunabilir. Bunları eski şehirlerin, tarihsel yapıların içine sokulmaması gerekir. Bunun için toplumsal kanaat oluşturulmalı, bu konuda toplumsal duyarlılık oluşturulmalıdır.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.