19. Etkinlik Akşam Yemeği Cevapları

Aşağıdaki hikâyeyi okuyunuz. Bu hikâyede gizlenmiş olan fiziksel ve kimyasal değişimleri bularak tabloya kaydediniz. Bulduğunuz olayları neden fiziksel ya da kimyasal değişim olarak nitelediğinizi arkadaşlarınızla tartışınız. Siz de fiziksel ve kimyasal değişimler içeren bir hikâye yazarak arkadaşlarınızla sınıfta paylaşınız.

Ece okuldan geldi, önce ödevlerini yaptı. Daha sonra mutfakta akşam yemeği hazırlayan annesinin yanına giderek ödevlerini tamamladığını ve ona yardım etmek istediğini söyledi. Bir tarafta duran soyulmuş patatesleri dilimlemeye başladı. Anne­si, akşam yemeği için pilav ve omlet hazırlıyordu. Pilavı pişirmek için kullanacağı su kaynarken pirinçleri yıkadı, kaynayan suyun içine biraz tuz atıp iyice karıştırdı. Daha sonra yıkadığı pirinçleri bu suya ekledi. Omleti hazırlamak için yağı eritti ve yumur­taları kırdı. Yemeğin pişmesi devam ederken salata yapmak üzere buzdolabından marul, domates, biber, salatalık ve maydanozu çıkardı ve yıkayarak doğramaya baş­ladı. Ece, patatesleri dilimlemeyi bitirdikten sonra annesine patateslerin kızartılma­ya hazır olduğunu söyledi. Salata yapmayı bitiren annesi, tavaya yağ koyarak ısıttı ve patatesleri içine attı. Bir süre sonra kızaran patatesleri tavadan çıkardı. Ece, anne­sine yemeğin yanına içecek de hazırlamak istediğini söyledi ve bir miktar su, biraz meyve özlü içecek tozu ve birkaç tane de buz parçasını sürahiye atarak iyice karıştır­dı. Yemek de piştiğine göre artık yemek masasını hazırlayabilirlerdi. Annesiyle bir­likte yemekleri tabaklara, içecekleri de bardaklara doldurup masayı hazırladılar. O sırada mutfağa gelen babası da ekmekleri dilimlemek istedi ancak ekmeklerin ren­ginde bozulma olduğunu ve kötü koktuğunu fark etti. Bu nedenle ekmekleri çöpe attı. Taze ekmekleri dilimleyerek masaya getirdi. Ece, odasında pastel boyalarıyla re­sim yapan kardeşini de yemeğe çağırdı ve ailece yemeklerini yediler.

Olay

Patatesin dilimlenmesi: Fiziksel değişim
Patatesin kızartılması: Kimyasal değişim
Suyun kaynaması: Fiziksel değişim
Sebzelerin doğranması: Fiziksel değişim
Ekmeklerin dilimlenmesi: Fiziksel değişim
Meyve tozu ile içecek: Fiziksel değişim

Bu etkinlik Fen ve Teknoloji Dersi Pasifik yayınları 6. sınıf Fiziksel ve Kimyasal değişimler konusunun 75. sayfadaki cevaplardır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.