19. Yabancı Gözüyle

19. YABANCI GÖZÜYLE
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders kitabının 73 ve 74. sayfalarında yabancıların gözüyle Osmanlı kültürüne ait unsur­lara yer verilmiştir. Bu alıntıların her birinde üzerinde durulan kültürel öğeleri belirleyiniz.

1. Bu alıntı da Türklerin kervansaray ve hanlarının özelliklerinden bahsediyor. Buralarda herkese ayrım yapmaksızın yemek verdiklerini, Türklerin Misafirperverliklerini anlatıyor. Alt paragrafında da Türklerin giyim kuşamından, giydikleri uzun elbiselerin Türkleri nasıl büyük ve ihtişamlı gösterdiklerini anlatıyor.

2. Türk Hamlarınından ve Türklerin temizliğe verdikleri önemden bahsedilmiştir. Türk hamalarının özelliklerini, sağlık içinde kullanıldığını anlatmıştır.

3. Türklerin bayram ve törenlerinin nasıl çoşku ve eğlenceli geçtiğini anlatmış, Türklerdeki bayram sevincini ve bayrama verdikleri önemi nasıl yeni ve temiz elbiseler giydiklerini ortaya koymuştur.

4. Türklerin esnaflarının genel özelliklerinden ve Türklerin alışveriş kültürünü anlatmış, ne kadar dürüst ve doğru bir taicaretin olduğunu göstermiştir.

5. Türklerin toplucu ve törensel etkinliklere ne kadar çok önem verdiklerini ve toplu sosyal hayatın ne kadar renkli olduğunu göstermiştir.

Yukarıdaki alıntılarla ilgili kısa bir değerlendirme yapınız.

Bu alıntılarda yabancı seyyahlar Türk kültür özellikleri, kendi bakışlarından çok güzel ortaya koymakta, Türklerin hayat tarzlarına nasıl hayran olduklarını göstermektedirler.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.