2.19. Etkinlik İlk Para ve Lidyalılar ile İlgili Sorular

Lidyalıların kullandığı para

1. Parayı icat edenler, Lidyalılardır. Lidyalıların parayı altından yapmış olması, size neyi düşündürüyor?

O dönemde uygarlıkların iyice geliştiği maden ayrımlarının iyi yapıldığı altın değerli maden olarak ve madensel özelliklerinin iyi bilindiği bilinmektedir. Altın az bulunan bir maden paranın altından yapılarak paranın kendi değerinin değerli olması sağlanmıştır. Lidyalıların parada altını kullanması gösteriyor ki Lidyalılar ekonomik olarak çok güçlendiğini ve zenginleştiğini gösterir. Para kullanmaları ve ticarette iyi olmaları Lidyalıları farklılaştırmış ve zenginleştirmiştir.

2. Lidya ekonomisinin gelişmiş olmasının nedenleri neler olabilir?

Lidyalılar takas yani değiş tokuşun yerine parayı kullanmaları, kral yoluna sahip olmaları, ticaret ile uğraşmaları ekonomilerini çok geliştirmiştir. Bu uygarlığın zenginleşmesini sağlamıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. yine yine çok saolun bütün soyal ödevlerimi sizden yapacam sağlıcakla kalın 😀

  2. merhaba aynı etkinlik çalışma kitabımda ödevimdi. sayenizde ödevimi çok iyi bir şekilde tamamladım.TEŞEKKÜR EDERİM 🙂

  3. çok saol performans ödevlerimi buradan yardım alarak yaptım ama sizin sosyal çalışma kitabını yapmanız buradan çok ayıp bunu size söyliyim o kitapları bilgilenin diye veriyorlar internetten kopya çekmek için deil arkadaşlar

    1. aLEV BURADAKİ sosyal çalışşma kitabının aynısı diğil sadece araştırma bir fRKI YOK yani biz öğretmene cevaplarını veriyoruz ve de o aynısı olmadığını anlaıyo bence birdHA düşün cunkü bu normal araştırma!!!

  4. bu sayfada tüm cevaplar var ve hepsini yazıyorum İŞALLAH ders ve çalışma kitabının bire bir cevapları değildir yoksa fena olur

  5. gerçekten ÇOK TEŞEKKÜRLER ÖDEVİMDE YARDIMCI OLDUNUZ ALLAH RAZI OLSUN SAOL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.