Paranın kullanılması ekonomik hayatta hangi kolaylıkları getirmiştir?

Paranın kullanılması ekonomik hayatta hangi kolaylıkları getirmiştir? Geniş halk kitleleri tarafından en çok bilinen uygarlık, Lidyalılardır.

altın lidya parası

Paranın kimler tarafından kullanılmaya başlandığı herkes tarafından bilinir. Bunun sebebi, paranın hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığı ile ilgilidir. Paranın kullanılmasının ekonomik hayata getirdiği kolaylıkları anlamak için, bir an para olmadığını ve takas sisteminin yürürlükte olduğunu düşünelim;

Benim elimde 100 kg buğday var, 10 kg buğday benim ihtiyacım 90 kg’ı fazla onunla diğer ihtiyaçlarımı almam lazım. Havalar soğuduğundan bir paltoya ihtiyacım var. Benim şimdi buğdaya ihtiyacı olan, palto fazlası olan birini bulmam lazım. Herhalde bunu bulmak hiç kolay olmayacaktır.

Buldum diyelim, bir paltonun kaç kg buğday edeceğini nasıl belirleyeceğiz. Milyonlarca kişinin aynı şekilde hareket ettiğini düşündüğümüzde sanırım, ne büyük bir kargaşa yaşanacağını tahmin edebilirsiniz.

Ticareti gelişmiş, Lidyalılar altın para basarak bu problemi çözmüş ve ticarette çok geliştiğinden çok zengin olmuşlardır. Paranın bu şekilde kullanımının ticareti ne kadar kolaylaştırdığı görülünce, para kullanımı diğer uygarlıklar arasında da çok kısa zamanda yaygınlaşmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.