Paranın icadı ticareti nasıl etkilemiştir daha önce nasıl yapılıyordu?

Sizce para icat edilmeden önce, insanlar nasıl ticaret yapıyorlardı?

Para icat edilmeden önce insanlar takas yolu ile ticaret yapıyorlardı. Bir örnekle açıklayacak olursak, bir kişinin ihtiyaç fazlası 10 kg buğdayı var. O kişinin de mısıra ihtiyacı var. 10 kg buğdayla 5 kg mısırın takasına razı, pazara iniyor, ihtiyacından fazla mısırı olup da buğdaya ihtiyacı olan başka bir satıcıyı buluyor. O oranda değişime oda razı ise, 10 kg buğday ile 5 kg mısırın değiş tokuşunu yapıyorlar.

Paranın kullanılması sizce o dönemde ticareti nasıl etkilemiş olabilir?

Paranın kullanılması takas zorunluluğunu ortadan kaldırdı. İnsanlar ihtiyaçları fazlası ürettiklerini satıyorlar karşılığında herkesin kabul ettiği metal paralardan alıyorlar. Bu paralarla sonra pazardan ihtiyacı olan malları alıyor. Bu metal paraları herkes değerli kabul ettiği için mal alırken de hiç sorun yaşamıyor. O an için hiç bir şeye ihtiyacı yoksa sonrası için bu paraları çok kolay saklayabiliyor. Bu paralarla servette biriktirilebiliyor.

Bu paralar aracılığı ile alışverişin bu kadar kolaylaşması ticaret hacmini inanılmaz şekilde arttırıyor. Lidyalılar deniz aşırı ticareti dahi yapmışlardır. İnsanlar ürettikleri ürünleri çok kolay satabilmeye başlamışlardır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.