2. Cansızın Yürümesi

2. Cansızın Yürümesi 7. Sınıf sosyal bilgiler dersi çalışma kitabı 62. sayfa
Aşağıda Oğuz Kağan Destanından bir alıntı okuyacaksınız. Bu alıntıya göre sorulan soruları cevaplayınız.

Oğuz Kağan da durdu ve çadırını kurdurdu, burası tarlasız ve çorak bir yerdi ve adına “Çürçet” diyorlardı, büyük bir yurt idi. Atları çok, öküzleri ve buzağıları çok, altın ve gümüşleri çok, cevahirleri çoktu. Burada Çürçet Kağan ve onun halkı Oğuz Kağan’a karşı geldiler, vuruşma ve çarpışma başladı, oklarla, kılıçlarla vuruştular. Oğuz Kağan yendi… Çürçet halkını kendisine tabi kıldı. Vuruşmadan sonra Oğuz Kağan’ın askerlerine ve maiyetine öyle büyük bir ganimet düştü ki yükleyip götürmeye at, katır ve öküz az geldi… Oğuz Kağan’ın askerleri içinde tecrübeli ve gayet becerikli bir adam vardı, adı “Barmaklığ Çosun Bilge” idi. Bu becerikli usta bir araba yaptı, arabaya cansız ganimetleri yükledi, arabanın ön tarafına canlı ganimetleri koydu (hayvanları koştu), çektiler, gittiler… Bunu gören Oğuz Kağan’ın maiyeti ve halkı önce şaşırdı sonra onlar da araba yaptılar. Bunlar arabayı çekerken, “Kanğa! Kanğa!” diye bağırıyorlardı, onun için onlara “Kanğa”adını koydular. Oğuz Kağan arabaları gördü, güldü.

• Oğuz Kağan’ın ve halkının zaman zaman göç ettiklerini biliyoruz. Bu göç sırasında yüklerini nasıl taşımış olabilirler?

Bu hikayeden anladığımız kadarıyla savaştan sonra araba yaptıklarına ve ilk defa gördüklerine ve şaşırdıklarına göre, daha önce yüklerini hayvanlarının sırtlarında ve kendi sırtlarında taşıyorlardı.

• Savaşmalarının temel nedenleri ne olabilir?

Çorak bir yer hayvanları çok, Oğuz Kağan buraya göç etmiş. Çürçet Kağan, Oğuz Kağanın hakimiyeti altına girmek istemiyorlar bu sebepten savaş oluyor. Oğuz Kağan ve askerleri çürçetlilerin hayvanlarını ve zenginliklerini almak istiyor, bir diğer sebep.

• Savaşın sonunda ne oldu?

Savaşı Oğuz Kağan kazanmış, Oğuz Kağan ve askerine çok cansız ganimet ve hayvanlar kaldı.

• Barmaklığ Çosun Bilge hangi özellikleri ile ön plana çıkmaktadır?

Barmaklığ Çosun Bilge, becerikliliği ve ustalığı ile ön planda ve tanınıyor.

• Barmaklığ Çosun Bilge’nin yaptığı arabaya herkes niçin şaşırmış olabilir?

Böyle bir arabayı görmedikleri ve hiç bir zahmete girmeden, çok rahat o kadar çok ganimeti taşıyabildikleri için çok şaşırıyorlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Muhteşem!Çok teşekkür ederim yazanın ellerine sağlık.Bundan sonra anlamadığım ödevlerimde bu siteye gireceğim.EN İYİ ÖDEV SİTESİ BENCE.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.