3. Yazının Serüveni

3. Yazının Serüveni 7. sınıf sosyal bilgiler çalışma kitabı 62. sayfa

Aşağıda farklı dönemlere ait görseller bulunmaktadır. Bu görsellerin karşılarına hangi çağa ait olduklarını yazınız. Bu çağların teknolojik şartlarını kısaca açıklayınız.

son dönem yazı tipi

Son yüzyıla ve günümüze ait bir yazı ve alfabe şeklidir. Teknolojinin ilerlemesi ile matbaa gelişmiş, kitap halini almıştır. Yazı kullanımı ve okuma yazma çok yaygındır. Kitaplara erişim daha kolay ve daha ucuzdur. Yazılı eserler halkların her kademesine ulaşabilmektedir. Yazı kullanımı yaygınlaşması ile Bilgide uzmanlaşma artmaktadır.   

ilk dönem yazı tipi

Yazılı tarihin ilk dönemlerine ait bir yazı tabletidir. Yazılar toprak tabletin yada taş üzerine yazılmıştır. Yazı kullanılmaya başlanmış, teknolojik gerilik yüzünden yaygın olmayıp belli zümreler tarafından kullanılabilmektedir.

islam ve osmanlı yazı dönemi

İslam’ın gelmesi ve Osmanlı dönemini gösterir. Arap alfabesidir. Günümüzde Arap toplumları tarafından kullanılmakta, geçmişte osmanlı tarafından da kullanılmıştır. Bu dönem el yazması dönemidir. Kağıt kullanımı vardır, ama eserler elle çoğaltıldığı için masraflı ve çok yaygın değildir. İlim camiası arasında daha yaygındır.

matbaa kullanımı sonrası dönem

İlk matbaa aletlerinden bir tanesidir. Bu dönemde basılı yaygınlaşmaya başlamış, fikir ve eserler halk arasında dolaşım hızı artmıştır. Bilinçlenme döneminin ilk zamanlarıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.