Yazının zaman içerisinde farklı işaretlerle gösterilmesi

Yazının zaman içerisinde farklı işaretlerle gösterilmesi, günümüzde hangi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır? Bu sorunlar nasıl çözülebilir?

Günümüzde farklı tür alfabe ve yazı şekillerinin olması, bilgisayar teknolojisinde bazı entegrasyonlarda ve dönüşümlerde problemler çıkmasına sebep olmakta, yazılımcılar ve programcılar açısından zorluk çıkarabilmektedir.

Farklı alfabe ve diller arasında dil öğrenme açısından daha zor ve daha problemli olmaktadır. Bir Türkün Çinceyi öğrenmesi zor bir süreçtir. İlk önce alfabenin okunuşunu ve yazılışını öğrenmesi gerekir. Yine bir Türkün Arapça öğrenebilmek için, ilk önce arap alfabesi yazılışını ve okunuşunu öğrenmesi gerekir ki, dil öğrenmeye geçebilsin. İngilizce latin alfabesi ile yazıldığı için İngilizce öğrenmek saydığımız diğer dillere göre daha kolaydır. Alfabe bilinmekte, kelime ezberleme ve gramer öğrenmeye geçilebilmektedir.

Yazı zaman içinde farklı işaretlerle kullanılmıştır. Sümer alfabesi günümüzde kullanılmamaktadır. Sümerden kalan eserleri, günümüz dilleri çevirmek bu yüzden zordur. Bu alfabeleri ve dilleri çözebilmek için üzerlerinde çok ve uzun zaman çalışmak gerekmektedir.

Tüm bu sorunlar, günümüzde bilgisayar teknolojisi ile çözülebilmektedir. Yazılım ve programcılık o kadar çok gelişmiştir ki, çeviri programları ile, farklı dillerde 2 kişi karşılıklı iletişim kurabilmektedir.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. çok güzel olmuş ellerinize sağlık öğretmenim çok beğendi sayenizde çok teşekkür ederim 🙂 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.