4. Harita 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 38

4. Harita 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 38

Aşağıda yer alan dilsiz harita üzerinde Kuruluş Döneminden İstanbul’un fethine kadar olan dönemde Osmanlılar tarafından fethedilen yerlerin isimlerini ve fetih tarihlerilerini gösteriniz

osmanlı haritası

osmanlı genişleme haritası

istanbul fethine kadar alınan yerler zaman şeridi

Osmanlının kuruluşundan İstanbul’un fethine kadar, Osmanlı padişahlarının fethettikleri yerlerin tarih şerideinde ve harita üzerinde gösterilmesi. 

Aşağıda verilen Osmanlı padişahlarının isimlerinin karşısına fethettikleri yerleri yazınız. Daha sonra altına bu fetihlerin Osmanlılar için önemini açıklayınız.

Osman Bey:

– 1284’te Kulaca Hisar
– 1288’de Karacahisar,
– 1298’de Bilecik
– 1301’de Yenişehir
-1302 Mudanya

Beyliğin ve devletin kuruluşu döneminde Bizanslılardan önemli yerler alınmış, ilerleyişin batıya doğru olacağı ortaya çıkmıştır. Osman Bey Kendinden sonraki padişahlar için yön çizmiş oldu. Gaza ve feth duygusu gelişti

Orhan Bey: Padişahlığı döneminde Bursa, İznik, İzmit, Çimpe Kalesi, Ankara, Karesi toprakları.

Babasının kuşatıp ta almak için ömrünün yetmediği Bursa’yı fethetmiş batıya doğru ilerlemesi devam etmiş, bunun yanında yönüne doğuya çevirip doğudan da karesi toprakları ve Ankara ile topraklarını genişletmiştir.

 I. Murat: Fethedilen yerler, Çorlu, Lüleburgaz, Edirne, Germiyan toprakları, Hamidoğulları toprakları, Sofya, Niş, Manastır. 1. Murat zamanında 2 beylik toprakları Osmanlı devletinin egemenliğine girdiği gibi Batıda balkanlara doğru ilerleyiş hızlanmış, Bulgaristan içlerine girilmiştir.

Yıldırım Beyazıt: Alınan yerler, Saruhan, Menteşe, Aydınoğulları, Sivas, Kayseri, Malatya, Karamanoğulları. Anadolu toprakları büyük oranda ele geçirilmiş, topraklar iyice genişlemiştir.

Çelebi Mehmet: Anadolu ve Rumelide sarsılan devletin otoritesini yeniden sağlamıştır.

II. Murat: Otoriteyi sağlamlaştırmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.