7. Sınıf 37. Etkinlik Duyarlılık Çözümleri

37. Etkinlik: Duyarlılık

Aşağıdaki yarım bırakılmış cümlenin devamını getirerek bir kompozisyon yazınız.

Sağlık sorunlarıyla birlikte yaşayan ve sağlık sorunları olmasına rağmen toplumdaki görevlerini sürdüren kişilere karşı saygılı ve duyarlı olurum. Çünkü, bu insanlar bütün olumsuzluklara, karşılarına çıkan zorluklara rağmen yılmadan toplumdan kopmadan görevlerini yerine getirip mücadeleye devam ediyorlar. Engelleri ve sağlık sorunları, hayattan koparmayan insanlar güçlü insanlardır. Saygıyı ve sevgiyi hakederler. Bu kişilere karşı dikkatli olmalı, onları acısak üzülsek bile, onlara karşı davranışlarımızda bunu onlara belli etmemeliyiz. Onlara yardımcı olalım derken incinmelerine sebep olabiliriz. Yardımcı olmalı, olumsuzluklarında yanlarında olmalıyız kendilerini yalnız hissetmesinler, bunu nezaketle yapmalı, gözlerine sokar şeklinde yapmamlıyız. Bunun için bize minnet duymalarını beklememeliyiz.

Sağlık sorunlarına rağmen toplumdan kopmayan, topluma katkıda bulunan insanlar, toplum tarafından korunmalı pozitif ayrımcılığa tabi tutulmalıdır. Çevre şartları onlara uygun hale getirilmeli, kamu kuruluşları ve belediyelerin üzerlerine düşenleri onlar için yapmalıdırlar.

Sağlık sorunları ile mücadele den insanları evlerine hapsetmek onlara ve topluma yapılacak en büyük kötülüktür. Evlerine kapanan insanlar, psikolojik sorunları da ortaya çıkmakta, mücadele edemez durumlara gelmektedirler.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.