5. Sınıf Din Kültürü 6. Ünite 134. Sayfa Soru ve Cevapları

Aşağıdaki maddelerde istenilenleri altlarındaki noktalı yerlere yazınız.

1. Vatanımıza ve milletimize karşı olan görevlerimizi yazınız.

Vatanımız için çalışmalı, toplum içinde üzerimize düşen görevi eksiksiz en iyi şekilde yerine getirmeliyiz. Vatani görevlerimiz olan askerlik yapma, vergi verme, toplumsal hizmetlerde bulunma görevlerini en iyi şekilde yapmalıyız. Büyüklerimize, anne babamıza, geçmişlerimize, tarihimize saygı göstermeliyiz. Doğal kaynaklarımızı ve çevremizi korumalıyız.

2. Ortak manevi değerlerimizi yazınız.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını birbirine bağlayan manevi değerler vardır. Vatan, bayrak, İstiklâl Marşı, şehitlerimiz, gazilerimiz, inançlarımız ve kültürümüz bunlardandır. Bizi biz yapan bu değerlere her zaman sahip çıkmalı, onları yaşatmak için çalışmalıyız. Bu değerler bizim birlik ve beraberliğimizi sağlar ve bizi bir millet yapar.

3. Şehit ve gazilerimize karşı görevlerimizi yazınız.

Gazilerimize saygı göstermeli, şehitlerimize dua etmeli onları rahmetle anmalıyız. Gazilere her konuda yardımcı olmalı, onların yaptıkları için teşekkür etmeliyiz. Bizim rahatımız, güvenliğimiz, vatanımızın bütünlüğü ve birliği için pek çok zorluklara katlanan gazilere her yerde öncelik vermeli ve onlara her konuda yardımcı olmalıyız. Bunun onlara karşı bir vefa borcumuz olduğunu da unutmamalıyız.

4. Bayrağımıza ve İstiklâl Marşı’mıza niçin saygı göstermeliyiz? Kısaca belirtiniz.

Bayrağımız ve İstiklal marşımız, devletimizin bağımsızlığımızın sembolleridir. Bu sembollere karşı saygı göstermeliyiz. Bu  aynı zamanda vatan sevgisinin gereğidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.