7. sınıf Fen ve Teknoloji 36. Etkinlik Kompozisyon Yazalım

36. Etkinlik: Kompozisyon Yazalım

Doku ve organ bağışında bulunmanın millî birlik ve beraberliği, toplumsal dayanış­mayı nasıl etkilediğini açıklayan bir kompozisyon yazınız.

Doku ve organ bağışı bulunmak, topluma ve insanlara önemli bir katkıda bulunmak, soeumluluk sahibi olmaktır. Toplumda ihtiyaç sahibi insanları gözetmenin bir diğer şekli olarak görebiliriz. Öldükten sonra ihtiyacımız olmayan bir organı, başka bir canda o canın hayatını devam ettirebilmesi için kullanılabilmesidir. Organ bağışı yüksek toplumlarda, toplumsal dayanışma, birlik ve bereberlik te gelişmişme gösterir.

Organ nakli yapılan insan dünyaya ve insanlara sevgi ile bakar, minnet ve şükran duyguları besler. Bunların yakınları da iyi insanların varlığı sebebiyle, gelecekten daha bir umutlu olurlar. Kendilerine insanlığa faydalı bir insan olmak için özen gösterirler. Böylece ortaya toplumsal dayanışma ortaya çıkar.

Organ nakli bekleyen insanlar ve yakınları büyük ızdırap, acı ve umutsuz bir bekleyiş içinde bulunurlar. İnsanlar bunları görünce ve düşününce yapmaları gereken organlarını bağışlamalarıdır. Bu bağışları ile bir gün bir çok insanı mutlu olacağını, hayata döneceğini düşünürler insanlığa faydalı olmanın hazzını yaşarlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. bence her günü kötü geçip sürekli ameliyat vb gibi şeylerle uğraşıp duruyorlar acil bir organ gelse hemen rahatlayacaklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.