7. sınıf fen ve teknoloji 185. sayfa bulalım soru cevapları

Fotoğraf 5.12’yi inceleyerek aşağıdaki soruları cevaplayınız.

kamuflaj örnekleri

1. Birinci fotoğraftaki kekliği, ikinci fotoğraftaki bukalemunu, üçüncü fotoğraftaki denizyıldızını kolayca fark edebildiniz mi? Neden?

Bu fotoğraftaki hayvanları kolayca farketmek mümkün olamamıştır. Bu hayvanlar çevrenin renklerine bürünmüşler. Renkleri dikkatlice bakılmadıkça farkedilmez olmuşlardır. Bu tür doğanın renklerine bürünmeye kamuflaj denmektedir. Askeri kyafetler adını buradan almakta, burada amaç düşmanın farketmesini en az seviyeye indirmektir.

2. Bir varlığın çevresindeki diğer cisim veya varlıklardan ayırt edilebilmesi ve kolayca görülebilmesi için neler gereklidir?

Bir varlığın çevrenin renklerine göre zıt renklere bürünürse kolayca, diğer varlıklardan ayırtedilebilir. Resimdeki bukelemunun yeşil renkte olduğunu varsayalım, hemen farkedilecek, korumasız kalacaktır. Çevre ile cisimler zıt renklere büründüğünde hemen doğadan ayrılıp farkedileceklerdir.

3. Işığın yansımasının ve soğurulmasının cisimlerin görünür ya da görünmez olmasındaki rolü nedir?

Bir csmin çevrsinin renkleri yansıtma ve soğurma özelliği cisim ile aynısı bu cismi o çevrenin içinde farketme oldukça zordur. Farkedilmez ve kamuflaj yapmış olur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.