Organ bağışında bulunmak niçin önemlidir?

Organ bağışında bulunmak niçin önemlidir? Doku ve organ bağışı ile ilgili olarak neler biliyorsunuz? Organ bağışı neden önemlidir? Bildiklerini­zi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Organ bağışı başkalarının hayatını kurtaracağı için çok önemli ve gereklidir. Bağışlanan organlar sayesinde bir çok insanın hayatı kurtarılmaktadır.Bu nedenle organ bağışı yapmak hayati önemdedir.

Doku ve organ bağışı; 18 yaşından büyük sağlıklı kişilerin, bazı doku ve organlarının, ölümleri hâlinde bu doku ve organlara ihtiyacı olan kişilere nakledilme­sine izin vermesidir.

Çok sayıda hasta hayatını sürdürebilmek için do­ku ve organ bağışı beklemektedir. Bazen kaza sonu­cu hayatını kaybeden birinin sağlam organları, birçok  ölümcül hastayı hayata döndürebilmektedir. Bunun  için ülkemizde çeşitli kurum ve kuruluşlar organ bağı­şı kampanyalanı düzenleyerek toplumu bilinçlendir­mektedir. Bu kampanyalarla bilinçle­nen insanlar, öldükleri zaman doku ve organlarının hastalara nakledilmesini isteyebilirler. Aynı şekilde kaza sonucu ölen kişinin yakınları, ölen yakınlarının sağlam doku ve organlarını bağışlayarak birçok has­tayı ölümden kurtarabilir.

Ülkemizde böbrek, kalp, karaciğer, pankreas, ak­ciğer, kornea, kemik iliği, deri ve saç nakilleri yapıla­bilmektedir.

Organ bağışı bireylerde dayanışma duygularını geliştirir. Çünkü bağışlayacağımız organlarımızın kimin yaşamını kurtaracağını bilmeden, onları topluma bağışlamış oluyoruz. Bu da toplumda millî bir­lik, beraberlik ve dayanışmayı kuvvetlendirir.

Milli birlik ve beraberliğimizin gelişmesini sağlamak amacıyla organ bağışında bulunmalı ve bunu teşvik etmeliyiz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.