9. Sizin Programınız Etkinliği

9. Sizin Programınız
Aşağıda yapacağınız çalışmayı öğrenci ürün dosyanızda saklayınız.
Çocuklara yönelik “Özgürlük” konulu bir program hazırlayacaksınız. Programınızı hazırlamadan önce aşağıdaki soruları ve bu sorulara vereceğiniz cevapları da göz önünde bulundurunuz.

Programınızda insan hakları ile ilgili bir bölüm ayırmayı düşünüyor musunuz? Niçin?

Evet programımda insan hakları ile ilgili bir bölüm olacak. İnsan hakları olmadan özgürlükten ve özgür olmaktan bahsedilemez. İnsanlar ve çocuklar özgür olabilmek için haklarının neler olduğunu, neler sınırladığını ve haklarını nasıl kullanmaları gerektiği öğrenmeleri gerekir. Bu programım bu yönüyle eğitici olacaktır.

Programınızda vatandaşların haklarını aramaları ile ilgili nelere değinirsiniz?

İnsanların haksızlığı düştükleri zaman, ilk önce hak aramalarının mutlaka gerekli olduğunu, bunun bir vatandaşlık görevi olduğuna değinirim. Sonra hak arama yollarının neler olduğuna temel hatları programımda geçer. 

Programınızda özel hayatın gizliliği ile ilgili nelere vurgu yaparsınız?

Özel hayat insanların özgürlük alanıdır. Buraya müdahale özgürlüğüne müdahaledir. Özel hayatlarının gizliliği ihlal edildiği zaman insanlar haklarını aramalılardır.

Programınızı herkesin izleyeceğini de düşünerek farklılıklara saygıyı anlatmak için hangi örnekleri verirsiniz?

Kişilerin, mezhebi, dini, ırkı, rengi ne olursa olsun kanun önünde eşittirler. Farklılıklar dikkate alınarak ayrımcılık insanlık suçudur.

Programınızı izleyicilere bir cümle ile tanıtacak olsaydınız bu cümle ne olurdu? (Cümlenizin içinde “iletişim” ve “özgürlük” ifadelerinin geçmesine özen gösteriniz.)

Özgür olmak için bizimle iletişim kurun.

Evren yayıncılık 7. sınıf Sosyal bilgiler dersi 9. Sizin Programınız Etkinliği 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.