8. Siz Ne Düşünüyorsunuz Etkinliği

7. Sınıf Sosyal bilgiler 8. Siz Ne Düşünüyorsunuz Etkinliği, Özel hayatın gizliliği hakkının ihlal edildiği programlara bir uyarı yapmanız gerekseydi neler söylerdiniz? Niçin?

Özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği televizyon programlarını tespit ediniz. Bu programlara bir uyarıda bulunmanız gerekseydi neler söylemek isterdiniz? Örneklendiriniz.

21.09.2014 tarihli saat 12:30’da burada neler oluyor adlı magazin programında Ayşe YILMAZ’ın özel hayatı ile ilgili onun izni olmadan yayın yaptığınız. Anayasa’nın 20. maddesine göre özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. Siz programlarınızda kitle iletişim özgürlüğü ve fikir özgürlüğü sınırlarını aşarak, bireyleri hak ve hürriyetlerini ihlal ediyorsunuz. İlgili kişi Ayşe YILMAZ yine Anayasanın 20. maddesine göre özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkını sahiptir. Kendisi bu hakkını kullanmıyor olsa dahi, ben vatandaşlık görevimi yerine getireceğim ve sizi bu ihlalleriniz sebebi ile ilgili kamu mercilerine ve RTÜK nezdinde şikayetlerimi yapacağım. Hakkı çiğnenen Ayşe Hanım’a bir mektup yazıp, hakkını araması için önü yüreklendireceğim. Sizden hakkını alsın sizde cezanızı çekin ki aynı ihlalleri tekrar etmeyesiniz.

Unutmayın! Özel hayatın gizliliği kitle iletişim araçları özgürlüğü adı altında çiğnenemez.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.