Abbatucciler Kimlerdir?

Abbatucciler Kimlerdir? Korsika asıllı, ünlü aile. Bu ailedenyetişenler: JACQUES PİERRE, general (Zicavo 1723-Ajaccio 1813), Korsika’da Paoli’nin hasmı, Loııis XVI zamanında tugay kumandanı; CHARIES, oğlu, general (Zicavo 1771-Huningue 1796). 1796’da Almanya çekilirken Württemberg prensinin Avusturya ordusuna karşı Huninguc’i savunmak üzere Moreau tarafından gönderilen tümen kumandanı; bir çıkış hareketinde yaralanarak Öldü; JACQUES PİERRE CHARLES, öncekinin yeğeni (Zicavo 1792-Ö1. 1857). Temmuz Monarşisi meclisinde Korsika, İkinci cumhuriyet’te Loiret milletvekili. Louis Napoleon tarafından Adalet bakanlığına getirildi:  JEAN CHARLES, öncekinin büyük oğlu (Zicavo 1816-Paris 1885), Yasama meclisi üyesi; ANTOİNE DOMİN1QUE, J. Pierre Charles’ın ikinci oğlu (Zicavo 1818-Nancy 1878), general; SEVERİN, Jacques Pierre Charles’m üçüncü oğlu (Zicavo 1821-Olmeto 1888). Korsika milletvekili.

Abbaye grubu, 1906’da, Creteil’de bir malikânede, modern bir Theleme manastırı kurmayı deneyen genç fransız sanatçılar ve yazarlar grubu; küçük bir matbaa bu topluluğun geçimini sağlayacaktı. Sosyal baskıların etkisinden kurtularak kardeşçe bir hava içinde araştırmalarını sürdürmek isteğinden doğan bu toplulukta bulunanlar arasında Charles Vildrac fikir ondan çıkmıştı, Georges Duhamel, Rene Arcos, ressam Albert Gleizes, Alexandre Mercereau, Henri Martin-Barzun vardı; burası Jules Romains, desinatör Berthold Mahn ve besteci Albert Doyen gibi yazar ve sanatçıları da çekiyordu. Duhamel’in le Deserî de Bievres (Bievres Çölü)’nde andığı ve le Temps de la Recherche (Araştırma Çağı) adlı eserlerinde anlattığı bu macera bir yıl sürdü. Gerçi bir edebiyat okulu halini almadı, ama aydınlar arasında yine de bir fikir yaklaşması ve dostluk akımı yarattı.

Abbaye hapishanesi, mimar Gamart tarafından Paris’te 1631-1635 yılları arasında inşa edilen eski hapishane, önceleri Saint Germain des Pres manastırına bağlı iken, sonradan askeri hapishane haline geldi ve 1792 Eylül katliamının belli başlı sahnelerinden biri oldu. 1857’de yıktırıldı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.