Abra, Abraham Ovaları, Abrakadabra, Abraksas, Abramak, Abrant, Abrasaks, Abraş

ABRA

isim, Eski Polonya krallığının gümüş parasıdır.

ABRAHAM OVALARI

(Plaines d’Abra¬ham), Kanada’da, Qu6bec’in batısında, Saint -Laurent vadisine hâkim yayla. Kanada’daki fransız hâkimiyetine son veren, İngiliz ve fransız generalleri Wolfe ile Montcalm’m hayatlarına mal olan savaş 13 eylül 1759’da burada cereyan etti.

ABRAKADABRA

(isim Yunanca Abrasaksusın t üretildiği sanılan kelime), ilkçağda bazı hastalıkları iyi etmek gibi büyülü bir kudrete sahip olduğuna inanılan tılsımlı bir kabala kelimesi (kelimenin çeşitli yönlerde okunabilmesi için harflerinin bir üçgen meydana getirecek şekilde yazılması gerekirdi.

ABRAKSAS

(isim) Tırtılları frenk üzümünün yapraklarını yiyen bir kelebek. (Bilimsel ismi: Abraxas grossulariata; pulkanatlılar takımı; mühendis böceğigiller.)

ABRALİOPSİS

(isim, Zooloji), Karın kısmındaki iki uzantının ucunda, 3-4 ışık organının varlığı ile tanımlanan, kafadan bacaklı yumuşakça. (Abraliopsis Morisü’ye Akdeniz ve orta Atlantik planktonunda rastlanır. Onayaklılar takımından.)

ABRAMAK

Fiil: Fırtınalı ve denizli havalarda bir sandal, gemi veya yelkenliyi, gemicilik kaidelerine uygun olarak kullanmak.

ABRAN

(isim, Hayvansal Mahsüller), Hayvanların yemlerinden yemeyip ayırdıkları iri saman parçaları (Gümüşhane).

ABRANT

Portekiz’de şehir; Estremadura’da, Santar£m İdari bölgesinde, Tejo ırmağının sağ kıyısına hakim bir mevkide kurulmuştur; 11 300 nüf. 1807’de şehri zapt eden general Junot’ya Abrantis dükü unvanı verildi.

ABRASAKS veya ABRAKSAS

Basileides’in Gnostik tarikatında kullanılan mistik ad. Yunan ebced hesabına göre bu addaki harflerin temsil ettiği rakamlar toplanınca 365 rakamı çıkar. Tarikatçılar bu terimle Tanrılığın 365 tecellisini gösterirlerdi. Bu ad gnostik asıllı muskalara da teşmil edildi. (Abrasaks’lar genellikle, üzerine birçok tılsımlı sembolle birlikte bu adın kazındığı küçük taşlardır. Basileides tarikatına da, hatta gnostik’lere de mahsus değildir.)

ABRAŞ

(sıfat ve isim, Arapça bereş, benekli olmaktan ebreş, benekli at). Alaca benekli at: Benekli, beneksiz, abraş, bilmem daha neler… (Ahmed Rasim.) Çilli, çopur yüzlü, sarı saçlı ve açık renk gözlü insan.
Veteriner: Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık.
Botanik: Bitki yapraklarında klorofil azlığı sebebiyle meydana gelen kahverengi lekeler.
Tekstil: Tekstil ham maddelerinin veya mamullerinin fena boyanmalarından meydana gelen açık veya koyu lekeler.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.