Abramoviç, İsaac Abravanel, Abreu

ABRAMOVİÇ veya ABROMOVİÇ

(Şalom YAAKOV Mendele-Moşer-Sefa Rim denir), İbrani yazarı (Kaunas yakınında 1836 Ö1. 1917). Yidiş diliyle Doğu Avrupa gettolarındaki yahudilerin yaşayışını anlatan hikayeler ve masallar yazdıktan sonra, bunları, Yahudi milletinin gelecekteki dili olarak gördüğü İbraniceye çevirdi. Böylece Ibraniceyi yeniledi, diriltti, klasik edebiyatın kelimeleriyle ifade tarzlarını kullanarak ve getto halk deyimlerinden yararlanarak bu dili, modern hayatı anlatabilecek canlı bir dil haline getirdi. En tanınmış eseri Donkişo?un alaylı bir taklidi olan Bünyamin lll’ün Avarelikleri (1878) adını taşır. Modern İbrani edebiyatının en büyük nesir yazarıdır.
Abrams denemesi, Inşaat: Yerine dökülmeye hazırlanmış beton harcından alınan numunenin rutubet oranını tespite yarayan deneme.

ABRAVANEL (Isaac)

Yahudi asıllı Portekizli maliyeci ve kabalacı (Lizbon 1437- Venedik 1509). Afonso V zamanında Portekiz maliyesinin idaresini elinde bulundurdu, Juan II tarafından kovuldu, Katolik Fernando devrinde Aragon maliyesini idare etti; 1409’da sürüldü, Napoli’ye, sonra Venedik’e sığındı. Hıristiyanlığa düşmanlığını belirten bir Kutsal Kitap tefsiri vardır.  İBRANÎ LEON adiyle de tanınan oğlu YUDA LEON (1460-1520) 1536’da, Eflatun mistisizminin izlerini taşıyan Dialoghi d’Amore’yi (Aşk Dialogları) yayımladı.
Abraxas, J. Charrat’nın dört perdelik balesi. (Heinrich Heine’nin Faust’undan alınmıştır. Müzik: W. Egk; dekor ve kostüm: J. Fenneker.) Berlin Stadtische Oper’inde ilk olarak 8 ekim 1949’da oynandı. İlk temsildeki baş oyuncuları: J. Charrat ve Gabor Orban. Bu bale’nin başka bir şekli, Peter Van Dijk tarafından Hamburg operasında sahneye kondu (1965). Oynayanlar Dijk ile Nina Virubova idi.

ABREU (Alejo D’)

Portekizli hekim (Alcaçovas, Alentejo 1568’e doğr.-?, 1630). Portekiz’in Angola sömürgesine gönderildi ve sonra Felipe II’nin hekimi oldu. Tropik hastalıklarına dair çok ilgi uyandıran bir eser yazdı.

ABREU (Antonio LİMPO D’)

Abaete vikontu, brezilyalı devlet adamı (?, 1797 Rio de Janeiro 1883). Brezilya’nın bağımsızlığını ilân etmesi üzerine çıkan kargaşalıklarda faal bir rol oynadı (1831), başbakan oldu (1854 ve 1858) ve Senato başkanı iken öldü. Pedro II zamanında Brezilya’da yapılan devrimlerde payı vardır.

ABREU (Joao CAPİSTRANO DE)

Brezilyalı tarihçi ve denemeci (Maranguape, Ceara 1853 -Rio de Janeiro 1927). Descobrimento do Brasil e Seu Desenvolvimento no Seculo XVI (Brezilya’nın Keşfi ve XVI. Yüzyılda Gelişmesi) [1883] adlı eserin yazarı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.