Abrış Oku, Abrifes, Abrinkatular, Abronia

ABRIŞ OKU

Okçuluk Menzil atışlarında kullanılan bir çeşit ok. Farkı yeleğindedir. Diğer oklarda görülen, eşit aralıklarda ve birbirine paralel olarak yapıştırılmış üç parçalı yelek yerine, bunda, uzun, tek parça tüy, helezon şeklinde sarılmıştır. Yeleğininbu özel biçimi sebebiyle ok, havada dönerek ağır gider. Atıcı, okun havadaki durumuna bakarak atışında veya yayında herhangi bir kusur olup olmadığını kontrol eder; ayrıca menzil , atışlarında, yarışmaya başlamadan önce değişik yönlere atılarak, rüzgarın yönü ve hızı, üst katlarda ters bir hava akımının bulunup bulunmadığı tespit edilir.

ABRİFES veya SAİNT-MARTİN boğazı veya PRALI boğazı,

Fransız-İtalyan Alplerinde, Queyras kesiminde, yüksek Guil vadisiyle İsviçre’nin Vaud kantonundaki Germagnacsa veya Prali vadisi arasındaki çifte boğaz. Yükseklik 2 500 m. Yakınında dağcılık ve kış sporları merkezi Abres bulunur.ABRİLE Baş direğin güverteye en yakın olan seren yelkenini (tirinket) ve baştan ikinci direğin (grandi) aynı yelkenini (mayistra) boğmak (istiğna etmek) için verilen kumanda.
ABRINKATU’LAR

(Latince Abrincatui), bugünkü Avranchin bölgesinde yaşamış olan galyalı Keltler.ABRIZ bileşik isim, (Farsça âb, suriz, döken’den âbriz, su döken). Eski dil, İbrik, kova, testi. Abdesthane, lâzımlık.Abrizci isim, Osmanlı sarayında padişahın leğen ve ibrik hizmetini gören kimse, ibrikçi, ibriktar: Cümleden biri âbrizci Hüseyin çavuştur (Naima).

ABRONİA

(isim, Boanik) Kaynağı Kaliforniya olan otsu bitki. (Nyctaginaceae familyası).Ansiklopedi; Şemsiyeli abroniq, sürünücü veya tırmanıcı, ince uzun saplı, uzun ömürlü bir bitkidir. Güzel pembemsi leylak rengindeki çiçekleri, temmuzdan kasıma kadar açar; kokusu, vanilya kokusuna benzer.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.