Afrika ile kutup bölgelerinin iklim özellikleri birbirine benzer mi?

Afrika’da yaşayan bir insanla kutup bölgelerinde yaşayan bir insanın yer değiştirdiklerini düşününüz. Sizce hangi güçlüklerle karşılaşırlardı? Afrikalı bir insan, kutup bölgelerinde yaşayanlar gibi giyinebilir mi? Afrika ile kutup bölgelerinin iklim özellikleri birbirine benzer mi? Neden?

Afrika’da yaşayan bir insanın hayat biçimi, alışkanlıkları ve vücut savunma sistemi sıcak bölgeye gelişmiştir. Bu insanı kutup bölgesine koyduğunuz zaman, nasıl ev yapacağını bilemez. Afrika’da sazdan evler yaparak yaşayabiliyor ama kutup bölgesinde bu evle yaşayamaz donar ölür. Afrika’da çıplak bile yaşayabiliyor çok ince giyiniyordu. Kutup bölgesinde çok kalın giyinmesi gerekir. Çok üşür ve kısa zamanda ya döner ya da hasta olur. Afrika’da yaşayan insanın yaşam biçimi kutup bölgesine göre çok farklıdır. Afrikalı kutup bölgesinde buz altından balık avlamayı bilemez ve açlıktan ölebilir. Kutup bölgesinde yaşayan bir insanı Afrika’ya veya sıcak bölgeye bıraktığımızı düşünürsek, kara hayvanlarını avlamayı beceremez, soğuk havada yaşamaya alıştığı için üzerindeki kalın kıyafetlerle yaşayamaz. Buzdan ev yapmayı bildiği için ev de yapamaz.

 

Afrika’da yaşayanların Afrika’da kutup bölgelerinde yaşayanlar gibi kalın derilerden giyinmeleri mümkün değil. Sıcak iklimlerde insanlar o tür kıyafetlerle duramaz.

Afrika kutup bölgelerinin iklim özellikleri birbirine benzemez. Tam zıt iklim özellikleri vardır. Kutup bölgelerinde -40 larda olan sıcaklık değerleri Afrika’da +40 derecelere çıkmaktadır. Kutup bölgelerinde buzlarla kaplıdır. Afrika bölgesi çöllerle kaplıdır. Kuraklık yönünden benzeşmektedir. Kutup bölgelerinde yağış çok azdır. Kurak bir iklimi vardır. Afrika ile bu yönde bir benzeşme vardır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.