Aynı iklim bölgesinde … iklim özelliklerinin tamamen aynı olduğu söylenebilir mi?

Aynı iklim bölgesinde yer alan Şanlıurfa-Hakkari, Giresun-Amasya, Mersin Yalova il merkezlerinde iklim özelliklerinin tamamen aynı olduğu söylenebilir mi?

Türkiye iklim haritası

Adı sayılan il çiftlerine tek tek inceleyelim.

Şanlıurfa-Hakkari: Her iki ilimizde Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ve karasal iklim kuşağı içinde yer alır. Fakat iklim özellikleri aynı birebir demek mümkün değildir. Özel konumları ve yükseltileri sebebiyle iklimlerinde belirgin farklılaşmalar vardır. Hakkari daha yüksek ve dağlık olması sebebiyle, sıcaklığı dağa düşük ve kışları daha karlı ve soğuk geçmektedir. Şanlıurfa yükseltisi az ve güneyden sıcak hava akımlarına açıktır.

Giresun-Amasya: Giresun Karadeniz kıyısında olduğu için denizin ılıman etkisi daha hakimdir. Amasya daha iç kesimlerde olduğu için Giresun’a göre daha karasallık özellikleri gösterir.

Mersin-Yalova: Her iki ilimizde de akdeniz iklim özellikleri göstermesine rağmen Yalova ilimiz daha kuzeyde olduğu için Mersin iline göre hava sıcaklıkları daha düşük, kış soğukları daha fazla hissedilmektedir. Kuzey yarım kürede kuzeye doğru gidildikçe hava sıcaklıkları düşmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.