Al, K, Ca, O, P, S elementlerine ait atomların elektron dizilimlerini ve elektronların

Al, K, Ca, O, P, S elementlerine ait atomların elektron dizilimlerini ve elektronların katmanlara göre dağılımlarını gösterelim. Bu atomların oktet ya da dublet kuralına uymaları için kaçar tane elektron almaları ya da vermeleri gerektiğini belirtelim.

aluminyum elementi atom modeli

Aluminyum (Al, 13) elementi, 13 elektronu vardır. 1. katmanında 2 elektron, 2. katmanında 8 elektron, 3. katmanında 3 elektron şeklinde katmanlara dizilmiştir. Aluminyum elementinin oktet kuralına uyabilmesi için 3 elektron vermesi gerekir.

potasyum atom modeli

Potasyum (K, 19) elementinin, 19 elektronu vardır. 1. katmanında 2 elektron, 2. katmanında 8 elektron, 3. katmanında 8 elektron, 4. ve son katmanında 1 elektron bulunur. Potasyum elementi oktet kuralına uymak için 1 elektron vermesi gerekir.

Calsiyum elementi atom modeli

 

Calsiyum (Ca 20) elementinin 20 elektronu bulunur. Elektron dizilimi, 1. katman 2 elektron, 2. katman 8 elektron, 3. katman 8 elektron 4. ve son katmanında 2 elektron şeklindedir. Calsiyum elementi oktet kuralına uymak için 2 elektron vermesi gerekir.

oksijen atom modeli

Oksijen (O, 8) elementinin 8 elektronu vardır. 1. katmanda 2 elektron, 2. katmanında 6 elektron bulunur. Oksijen elementinin oktet kuralına uyabilmesi için 2 elektron alması gerekir.

fosfor atom modeli

Fosfor (P, 15) elementinin toplam 15 elektronu vardır. 1. katmanında 2 elektron, 2. katmanında 8 elektron, 3. katmanında 5 elektron bulunur. Fosfor elementinin oktet kuralına uyabilmesi için 3 elektron alması gerekir.

kükürt S elementi atom modeli

Kükürt (S, 16) elementinin toplam 16 elektronu vardır. 1. katmanında 2 elektron, 2. katmanında 8 elektron, 3. katmanında 6 elektron vardır. Kükürt elementinin elektron alabilmesi için 2 elektro alması gerekir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.