Bir bileşiği oluşturan elementlerin atom sayıları nasıl belirlenir?

Bir bileşiği oluşturan elementlerin atom sayıları nasıl belirlenir? Bildiğiniz gibi bir element atomunun elektron dağılımı yapılarak en dış katmanındaki elektron sayısı belirlenebilir. Atomun dış katmanındaki elektronlara değerlik elektronu adı verilir. Bir element atomu dışarıdan alabileceği elektron sayısı kadar negatif değerlikli, dışarıya verebileceği elektron sayısı kadar da pozitif değerliklidir.

atom numaraları

Hidrojen atomunun 1 elektronu vardır. Hidrojen, molekül veya bileşik oluştururken elektron sayısını 2’ye tamamlamak ister (dublet kuralı). Bunun için dışarıdan 1 elektron alması gerekir. O hâlde hidrojenin değerliği —1’dir.

Oksijen atomunun 8 elektronu vardır. Bu elektronlardan 2’si birinci katmanda, 6 tanesi de dış katmanda bulunur. Oksijen molekül veya bileşik oluştururken dış katmanındaki 6 elektronu vermek yerine dışardan 2 elektron almayı tercih eder. O hâlde oksijenin değerliği —2’dir.

Nötr atomunda 20 elektron bulunan kalsiyumun son katmanında 2 elektron vardır. Kalsiyum atomu oktet tamamlayabilmek için dış katmanındaki 2 elektronunu verir. O hâlde kalsiyumun değerliği +2’dir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.