Allah – evren ilişkisi üzerine doğadan gözlemler yaparak düşüncelerinizi

Allah – evren ilişkisi üzerine doğadan gözlemler yaparak düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. Allah, evreni bir düzen ve uyum içinde yaratmıştır. Bütün evren, Allah’ın belirlediği yasalara göre hareket eder. Allah’ın bilgisi olmadan bir yaprak dahi düşmez. İnsan, evrenin bu işleyişini ve ahengini bozacak davranışlardan uzak durmalıdır. Allah’ın verdiği nimetlerden yararlanırken aşırılıklardan kaçınmalıdır. İhtiyaçlarını karşılarken israfta bulunmamalıdır.

Evren ve içindeki varlıkların bir başlangıcı olduğu gibi sonu da vardır. Evren, sonsuz değildir. Her şey varlığını ve varlığının devamını Allah’a borçludur. Zamanı geldiğinde Allah’ın dilemesiyle her şey son bulacaktır . Kur’an’da her şeyin bir süresi ve sonu olduğu Rûm suresinin 8. ayetinde şöyle açıklanır: “Kendi kendilerine, Allah’ın, gökleri, yeri ve ikisinin arasında bulunanları ancak bir hakikat olarak ve belirli bir süre için yarattığını hiç düşünmediler mi?..”

allah evren konusunda bildirdikleri

Ölümü de hayatı da yaratan Allah’tır. Yâsîn suresinin 79. ayetinde, “De ki: Onları ilk defa yaratmış olan diriltecek. Çünkü o, her türlü yaratmayı iyi bilendir.” buyurur. Bu ayette Allah bir şeyi ilk defa yaratanın onu ikinci kez daha kolay yaratabileceğini düşünmemizi ister. Böylece insanın ilk yaratılışının ahiretteki yeniden diriliş için delil olduğunu vurgular.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.