Evren, akıl ve ihlas sözcüklerinin anlamlarını araştırınız.

Evren, akıl ve ihlâs sözcüklerinin anlamlarını araştırınız. 5. sınıf özgün matbaacılık din kültürü ve ahlak bilgisi dersi 1. ünite hazırlık çalışmaları 1. sorusu

Evren nedir?

Tüm madde ve enerji biçimlerini içeren herşeyin adıdır. Evren astrofiziğin ve astronominin konu edindiği herşey, var olan var olacak olan herşeyin içinde olan bütündür. Yıldızları, gezegenleri, galaksileri, yeryüzünü, yer yüzünü içindeki herşeyi, gaz ve bulutları kapsayan bütüne verilen ad.

Akıl nedir?

Sözlükte bağlamak, alıkoymak anlamlarına gelir. İsim olarak, idrak, muhakeme yeteneği, kavrayış gibi anlamalara gelir. Akıl bilgiye, kavramaya, düşünme, anlamaya ulaşma yeteneğidir. Dini olarak düşündüğümüzde insanı mükellef yapan, fiillerine anlam katan kavram akıldır.

İhlas Nedir?

Kelime anlamı olarak bir şeyi, arıtılmış, saf ve temiz hale getirmek demek olan ihlas, dini terim olarak, çıkar ve şöhret amacı gütmeden, kalbi temiz olarak, içten, samimi sevgi ile bağlılığa denir. Yapılan ibadet ve hayır işlerinde, gösterişe yer vermeden, abartmadan sadece Allah rızasını gözeterek yapmak. Birilerinin duyması için değilde Allah için yapmak.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.