Kuranda insan ilişkilerini konu alan iki ayet meali bularak

Kuranda insan ilişkilerini konu alan iki ayet meali bularak defterinize yazınız. Allah, hayır yapmayı ve hayır işlerinde yarışmayı teşvik eder. Çalışkan, cömert ve iyi bir insan olmayı öğütler. Kur’an’da Âl-i İmrân suresinin 92. ayetinde, “Sevdiğiniz şeylerden (Allah yolunda) harcamadıkça iyiliğe eremezsiniz. Her ne harcarsanız, Allah onu hakkıyla bilir.” buyrulmaktadır. Bu ayete göre gerçek iyiliğe ulaşmanın yolu sevdiğimiz şeyleri başkalarıyla paylaşmaktan geçer.

kuran ve insan ilişkileri

İnsanın, içinde yaşadığı topluma ve diğer insanlara karşı birtakım sorumlulukları vardır. Kur’an-ı Kerim, insanların bu sorumluluklarını yerine getirmelerini ister. Örneğin insan verdiği sözü yerine getirmeli, yapamayacağı şeyleri söylemekten kaçınmalıdır. Kur’an’da bu konuyla ilgili olarak şöyle buyrulmaktadır: “…Verdiğiniz sözü yerine getirin. Çünkü verilen söz sorumluluk gerektirir.” İsrâ suresi, 34. ayet.

Allah, Kur’an-ı Kerim’de “…Allah iyilik yapanları sever.”Bakara suresi, 195. ayet. buyurarak iyilik yapmamızı teşvik eder. Ayrıca günahlardan kaçınmamızı ve günah işlemeyi alışkanlık haline getirenlerden uzak durmamızı öğütler.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.