Alt kata kullandığımız lambaların parlaklıklarını nasıl artırabiliriz?

Resimde görülen ev maketini aydınlatmak için alt ve üst kata ayrı ayrı aynı elektrik devrelerini kurduğumuzu varsayalım. Dışarıdan baktğınızda, üst katn ışığının yeterli olduğunu, daha geniş olan alt kata ise lambaların parlaklıklarının yetersiz olduğunu gözlemlediniz.

Alt kata kullandığımız lambaların parlaklıklarını nasıl artırabiliriz?

lambaların parlaklığını arttırma

Alt kat lamba parlaklığını artırmak

Resimde görüldüğü gibi alt kat daha geniş alanı kaplamakta olup, her iki katta da lamba sayısı ve pil adedi aynı olduğu durumda alt kattaki ışık yetersiz görünecektir.

Bu soruyu çözmek için 2 olasılığı dikkate alıp o şekilde çözümleyelim. Enerjiyi şehir elektrik şebekesinden aldığımız takdirde, ışığı arttırmak için lamba sayısını arttırmalı, lambaları da paralel bağlamalıyız. Lambaları seri olarak bağlarsak aynı hat üzerinde lambaların ışığının azaldığını gözlemleyebiliriz. Bu sebepten lambalar seri bağlı ise paralel bağlı duruma getirmeliyiz. Tabi bu durumda pil kullanıyorsak pilin çabuk bittiğine şahit oluruz.

2. olasılık pil kullanım durumunda, lamba sayısını arttırıp, lambaları paralel bağlayabileceğimiz gibi pil sayısını artırabiliriz. Pil sayısı artınca lambanın verdiği ışık ta artacaktır.

Fen Bilimleri 5. sınıf Milii Eğitim yayınları 256. sayfa bölüm başı sorusuna cevap olması için hazırlanmıştır. Umarız konuyu anlamanıza yardımı dokunmuştur. Elektrik konusunda sitemizde bir çok çalışma yapıldığı için site içinde arama da yapabilirsiniz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.