273. Sayfa Fen Bilimleri Öğrendiklerimizi Değerlendirelim Çözümleri

273. Sayfa Fen Bilimleri Milli Eğitim Yayınları Elektrik Ünitesi Öğrendiklerimizi Değerlendirelim sorularına yardımcı olmak için Bütün soruların Çözümleri verilmiştir.

Öğrendiklerimizi Değerlendirelim Soru ve cevapları

1. Aşağıdaki elektrik devrelerinde resmi verilen devrenin şemasını ve şeması verilen devrenin resmini çizelim.

elektrik devre şemesı

2. Beyza, odasında kullanmak için pil, anahtar ve lambalardan oluşan bir gece lambası yapmak istemektedir. Bunun için alttaki devre şemalarını çizmiştir. Beyza’nın çizdiği devre şemalarını inceleyelim. Gece lambasının parlak ışık vermesini isteyen Beyza, acaba bu şemalardan hangisine ait olan devreyi kurmalıdır? Nedenini açıklayalım.

3 elektrik devresi

Beyza gece lambasının en parlak ışık vermesi için 3. devreyi kurmalıdır. Lamba sayısına göre en fazla pil 3. devrede bulunmaktadır. 2 lambaya karşılık 4 pil en parlak ışığı bu devre verecektir.

Beyza kurduğu devrenin çalışması için en son ne yapmalıdır?

Beyza kurduğu devrenin çalışması için, devrenin üzerinde olan anahtarı kapamalıdır. Kapamadığı takdirde lambalar yanmayacaktır.

3. Aşağıda verilen devre şemasındaki devre elemanlarının sayılarını tespit edelim ve ilgili kısma yazalım. Daha sonra da verilen devre elemanlarının sayılarını dikkate alarak ilgili elektrik devresinin şemasını çizelim.

devre elemanları

4. Şekilde verilen elektrik devresinin şeması aşağıdakilerden hangisidir?

2 pilli 3 lambalı elektrik devresi

(A) seçeneğindeki devre şeması, yanda resmi verilen devreye aittir. Çünkü, Şekilde 3 lamba ve 2 adet pil görülmekte, A devresinde de 3 lamba ve 2 pil sembolü görülmektedir.

Diğer seçenekler neden doğru olamaz? Açıklayınız.
(B) seçeneğindeki devre şeması, resmi verilen devreye ait olamaz. Çünkü, devre şemasında 3 lamba 2 pil sembolü görülmekte buraya kadar doğru fakat, bunlarında yanında 1 anahtar görülmekte ki şekilde anahtar yoktur.
(C) seçeneğindeki devre şeması, resmi verilen devreye ait olamaz. Çünkü, devre şemasında 2 lamba, 3 pil ve bir anahtar sembolü görülmekte, resimde ise 2 pil 3 lamba vardır.
(D) seçeneğindeki devre şeması, resmi verilen devreye ait olamaz. Çünkü, Devre şemasında 2 lamba ve 3 pil vardır, bu durum resime uymamaktadır.

5. Yiğit, bir lambanın kullanıldığı elektrik devreleriyle ilgili yapmış olduğu bir dizi deneyin sonucunda aşağıdaki grafiği çizmiştir.

lamba parlaklığı pil sayısı grafiği

Buna göre,
A) Yiğit, bu deneyleri ne amaçla yapmış olabilir?

Yiğit bu deneyi, lamba sayısı sabit pil sayısı artınca lamba parlaklığındaki artışı gözlemlemek için yapmış olabilir.

B) Yiğit, bu deneylerin sonunda nasıl bir sonuca ulaşabilir?

Yiğit deneyin sonunda vardığı sonuç, Lamba sayısı sabit tutulduğu durumda, pil sayısı artırılınca lamba parlaklığı artmaktadır.

C) Bu deneydeki değişkenler nelerdir?

Bağımlı değişken: Lamba parlaklığı
Bağımsız değişken: pil sayısı
Kontrol edilen değişken: lamba adedi

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.