Anadolu’da kurulan ilk uygarlıklar nelerdir? Araştırınız.

Anadolu’da kurulan ilk uygarlıklar nelerdir? Araştırınız. Bu uygarlıklar, Hititler, Frigya, İyonlar, Urartular, Lidyalılar

anadoluda kurulan ilk uygarlıklar

 

Hititler: Anadolu’nun ortasında iz bırakan uygarlık

Başkenti Hattuşaş (Boğazköy) olan ve bir kral tarafından yönetilen uygarlıkta, Tavanna adı verilen kraliçenin de yönetimde söz hakkı vardı. Yine Pankuş adı verilen ve asillerden oluşan bir danışma meclisi vardı. Kral, bu meclise hesap verirdi.

Çok tanrılı bir inanç sistemine sahiptiler. Tarih yazıcılığı gelişmiş olan Hititler, bir yıl içinde olan tüm olayları “anal” adını verdikleri yıllıklara kaydederlerdi. Bu nedenle insanlık tarihinin ilk tarih yazıcılığı bu uygarlığa aittir. Suriye toprakları yüzünden Mısırlılara savaş açan Hititler, bu savaşın sonunda bir antlaşma imzaladılar. Bu antlaşma tarihteki ilk antlaşmadır.

Birçok açıdan dönemin en gelişmiş uygarlığı olan Hititlerde hayvancılık ve tarım yaygındı. Madenleri işliyorlar, seramik eşyalar yapıyorlar, evlerin duvarlarını resimlerle ve resimli yazı tekniği olan hiyerogliflerle süslüyorlardı.

“Eşek Kulaklı Kral Midas Efsanesi”ni dünyaya armağan eden uygarlık: Frigya

Uygarlığın başkenti Gordion’dur. Geçim kaynaklarını tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. Bu nedenle saban kırana, ekili tarlaya zarar verene büyük cezaların verildiği bir uygarlıktır.

Topraktan ve çeşitli madenlerden kaplar yapmışlardır. Bu kapların üzerine geometrik desenler çizmişlerdir. Frigli ustalar, madenleri işlemekte oldukça maharetlidirler. Bugün kullandığımız çengelli iğnelere benzer iğneler yapmaları ne kadar maharetli olduklarının bir kanıtı niteliğindedir. Çok tanrılı bir inanca sahip olan Friglerin en önemli tanrıları, Bereket Tanrısı Kibele’dir.

Zenginliğin, bilim ve sanatın zirve yaptığı uygarlık: İyonlar

İyonlar, şehir devletleri hâlinde yaşamışlardır. Ticarette oldukça ileri bir seviyeye gelmişlerdir.Krallık yönetiminin baskısı olmadan yaşayan İyonlarda birçok bilim insanı ve düşünür yetişmiştir. Bunlardan bazıları şunlardır: Tales, Homeros, Heredot, Pisagor.

Taşa şekil veren uygarlık: Urartular

Urartular, şehirleşmeye büyük önem vermişlerdi. Alt yapı hizmetleri devlet tarafından yapılmıştı. Kral Minua (Mino)’nun yaptırdığı 56 km uzunluğundaki Şamram su kanalı, 2800 yıl önce yapılmış olmasına rağmen bugün hâlâ Van’da hizmet vermektedir.

Urartulara ait bronz levhalar üzerindeki bezemelerde Hitit uygarlığının etkisi görülmektedir. Yine iki uygarlığın inançlarında da benzerlikler vardır.

Parayı bulan uygarlık: Lidyalılar

Lidya soyluları, ölülerini Friglerdeki gibi tümülüslere gömüyorlardı. Lidya’nın başkenti Sard’ın kuzeyinde Marmara Gölü kıyısındaki tümülüs, Anadolu’daki en yüksek yığma mezar örneğidir. O dönemlerde Anadolu’da, Hititler de bu mezar stilini kullanıyorlardı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.