Anadolu’nun Türk yurdu olması sürecinde yaşanan en önemli olay hangisidir?

Sizce Anadolu’nun Türk yurdu olması sürecinde yaşanan en önemli olay hangisidir? Neden? Türklerin Anadolu’ya yerleşmeleri 1071 yılında yapılan Malazgirt Savaşı’ndan sonra oldu. Malazgirt Savaşı’nda kazanılan zafer ile birlikte Bizans’ın savunma gücü kırıldı ve Anadolu kapıları Türklere açıldı.

Bu zaferden sonra doğudan gelen Türk boyları önemli bir engelle karşılaşmadan bir sel gibi Anadolu’ya akmaya başladı. Malazgirt Zaferi, Türkiye tarihinin başlangıç noktası olarak kabul edilir. Çünkü bu zafer ile birlikte Anadolu’nun Türkleşmesi süreci hızlanmış ve Anadolu topraklarından Türkiye adıyla söz edilmeye başlanmıştır.

Malazgirt Savaşı’nı kazanan Alp Arslan ve onun yerine geçen Melikşah komutanlarını Anadolu’nun fethiyle görevlendirdiler. Bu komutanlardan biri de Selçuklu ailesinden gelen Süleyman Şah idi. Süleyman Şah, Orta Anadolu’yu ve batıda İznik’i fethetti (1075). Böylece başkent İznik olmak üzere Türkiye Selçuklu Devleti’ni kurdu. Bundan sonra Bizans’ta yaşanan taht kavgalarından yararlanan Süleyman Şah, Güney Marmara kıyılarını, Kocaeli Yarımadası’nı ve İstanbul’un Anadolu yakasını ele geçirdi. Ardından Doğu ve Güney Anadolu’ya yönelerek Bizans’ın önemli kale ve şehirlerini kendisine bağladı. Adana, Tarsus, Kozan, Maraş, Antep ve Antakya’yı aldı. Süleyman Şah 1086 yılında Suriye’de giriştiği bir savaşta hayatını kaybetti.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.