Anne-babamıza ve büyüklerimize saygımızı nasıl göstermeliyiz?

İslam’da en önemli vazifelerden bir tanesi anne babaya saygı ve kalplerini kırmamaktır. Anne baba ne kadar kötü  huylu günahkar da olsa yine de hakları vardır. Anne babanın kalbini kıranın ibadeti makbul olmaz. Anne babanın rızası kazanmadan Allah’ın sevdiği kul olmamız çok zor. Sürekli onlara iyilik ederek rızalarını kazanmamız gerekir.

Annelerin hakkının ödenmesi mümkün değildir. Allah’a isyan dışında annelerin isteklerini yerine getirmemiz gerekir.

Hayatımızın sonuna kadar yerine getirmekle yükümlü olduğumuz iki sorumluluğumuz vardır. 1. Allah’a karşı olan sorumluluklarımız. 2. İnsanlara karşı olan sorumluluklarımızdır. Yaratılmış insanlar içinde en önemli sorumluluklarımız anne ve babaya karşı olan sorumluluklarımız ve ödevlerimizdir.

Allah’ımız “Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.” İsra, 17/23. buyurarak kendisine ibadetten sonra 2. emri anne ve babaya iyiliktir.

Peygamberimiz (Buhari, Edeb, 1; Müslim, İman, 137.) ibadet derecelerini, vaktinde namaz kılma, anne babaya yapılan iyilik ve cihad şeklinde sıralamıştır. Anne ve babaya iyilik yapmak dinimizin temel prensiplerindendir.

Anne ve babaya olan davranışlarımızda dikkatli olmalıyız. Bu konuda Hz. İbrahim hikayesi iyi bir örnektir. Hz. İbrahim müşrik anne ve babasını nazik ifadelerle hak dine çağırır. Babasına tehdidine buna rağmen senin affın rabbime dua edeceğim demiştir. Anne babanın dini farklı da olsa aynı fikri yapıda olmasalar da şirk dolu davranışları da olsa onlara karşı şefkatli olmalı onlara iyilik yapmalı, güzel bir şekilde Hak dine davet edilmelidir. Benim babam yok diyerek hayatımızdan onları çıkarmamız mümkün değildir.

Peygamberimize kime iyilik yapalım sorusuna 3 defa annene demiş 4. defa da babana demiştir.

Biz küçükken hiç bir ihtiyacımızı karşılayamazken onlar bizim her ihtiyacımızı en güzel şekilde karşılamışlar. Bizi kollamışlar ve gözetmişlerdir. Bizimde onlara iyilik yapmamız sadece onların maddi ihtiyaçlarını karşılamak değildir. Maddi ihtiyaçlarının yanında onların gönülleri hoş tutulmalı, onları üzecek hareketlerden uzak durmalıyız. Onlara sevgimizi sadece sözle değil hareketlerimizle de onlara göstermeliyiz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.