İslam güzel ahlaktır. hadisiyle anlatılmak istenen nedir?

“İslam güzel ahlaktır.” hadisiyle anlatılmak istenen nedir? Söyleyiniz. Müslüman güzel ahlaklıdır. Güzel ahlak, kendisinden ve davranışlarından emin olunan, kimseye kendisinden bir zarar dokunmayan kimsedir. Güzel ahlakın bütününe İslam denir. Müslüman güzel ahlaklı olmak zorundadır. Evinde, yolda, trafikte, otobüste, okulda, iş yerinde, sosyal çevresinde, alışverişte, çocuklarıyla olan ilişkilerinde, arkadaşlarıyla ilişkilerinde ahlaklı olmak, ahlakı neyi gerektiriyorsa o şekilde davranmalıdır. Alışverişte tartıdan çalıyorsa, arkadaşlarına, müdürüne, patronuna yalan söyleyen onları kandıran bir kişi ahlaklı olabilir mi? Tabi ki bu kişi güzel ahlak üzerinde değildir. Böyle kişilere müslümanlık yakışır mı? Nihai kararı verecek olan Allahü Tealının kendisidir tabiki, biz görüntü olarak böyle kişilere müslümanlık yakışmadığını söyleyebiliriz. 

Güzel Ahlaklı müslüman Allah’ın emir ve yasaklarına tam riayet eden, kul hakkı yemeyen kişidir. Arkadaşlarıyla iyi geçinir, onları kırmaz, onlara iyi davranır, kalplerini kırmaz, onlar hakkında kötü konuşmaz. Arkadaşlarına ve insanlara iyilikle davranır.

Güzel ahlaklı olan İslam dini üzerinedir. Allah’tan korkar, çevresine ve insanlığa faydalı, Allah’a kulluk eder.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Güzel ahlaklı olan İslam dini üzerinedir. Allah’tan korkar, çevresine ve insanlığa faydalı, Allah’a kulluk eder herkese selamlar.

  2. thank you, thank you,thank you hemde çooooook bu ödev benim için çok değerliydi çünkü en sevdiğim ders.tekrardan teşekkürler.

  3. Pelin harf israfı yapıyon 🙂 Bu arada bunu yapanlara da çok teşekkür ederim. 🙂 🙂 🙂

  4. her din dersi ile ilgili soru yazdığımda bu site çıkıyo her zaman doğru cevap çıkıyor harika teşekkürler 😀

  5. fazla yorum yapmışım ama bu yazdığımız da teşekkür için yani 😀 😀 😀

  6. arkadaşlar gerçekten gün geçtikçe dilimizi unutuyoruz çünkü dilimize yaban dilleri da katıyoruz lütfen rica olunur yapmayınız… bu arada çok güzel olmuş teşekkür ederim . 🙂

    1. Çok güzel demişsin teşekkür ederim. Öyle yorumlar yazılıyor ki gerçekten sanki okullarda Türkçe öğretilmiyor. Yorumların çoğunu silmek zorunda kalıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.