Hz. Muhammed (s.a.v.) akrabalarına nasıl davranmıştır?

Hz. Muhammed, (s.a.v.) akrabalarına nasıl davranmıştır? Anlatınız. Sosyal çevrenin en önemli ögelerinden biri akrabalardır. İslam dini akrabayı ziyaret etmeyi ve onlara yardımda bulunmayı öğütlemiştir. Bu konu hakkında Kur’an-ı Kerim’de, “Şüphesiz Allah; adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder…” buyrulmuştur.

Hz. Peygamber, akraba ilişkilerine verdiği önemi şöyle ifade etmiştir: “…Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse akrabalarını ziyaret etsin…”

Peygamberimiz kendi yakınları ile eşinin yakınlarına özel ilgi gösterirdi. Yetişmesinde büyük emekleri olan amcası Ebu Talip ve onun eşi Fatıma’ya her zaman saygı ve sevgi beslerdi. Onları ziyaret eder ve onların gönüllerini alırdı. Hatta yardımcı olmak amacıyla onların çocukları olan Hz. Ali’yi kendi yanına almıştı. Hz. Peygamber, Hz. Ali’nin bakımını üstlenmiş ve her türlü ihtiyacını karşılamıştı.

Hz. Muhammed; sütannesi, amcası ve diğer akrabalarıyla ilişkilerini sürdürmüştür. Çocukluğunda dedesine daima saygılı olmuştur. Herkese iyi davranarak güler yüz göstermiş ve güzel söz söylemiştir. Sıkıntıları olduğu zaman onların yardımlarına koşmuştur. Hastalandıklarında onları ziyaret etmiş ve onların iyileşmesi için elinden geleni yapmıştır.

Bayramlarda ve özel günlerde dost ve akrabalarını ziyaret ederek onların mutluluklarını paylaşmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Bence super ben bunların hepsini 15 dkkada bitirdim cuknku orta 1 e gidiyorum yani 5 sinif cokkkkk sağol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.