Şeytan insanı kötülüklere nasıl teşvik eder?

ALTINI ÇİZELİM
“…Şeytan onlara işledikleri (günahları) güzel gösterip onları yoldan çıkardı. Oysa bakıp ibret alacak durumdaydılar. Ankebut suresi, 38. ayet.

“(Şeytan:) ‘Sonra (onların) önlerinden  ve arkalarından, sağlarından ve sollarından onlara sokulacağım ve çoklarını şükredenlerden bulmayacaksın!’ (dedi.)” A’râf suresi, 17. ayet.

“Allah’a karşı sorumluluk bilincine sahip olan kimseler, kendilerine şeytandan gelen bir vesvese dokunduğu zaman düşünür, (gerçeği) görürler.”  A’râf suresi, 201. ayet.

“Şeytan onlara vaatte bulunur ve onları boş umutlarla oyalar. Oysa şeytanın onlara vaadi, aldatmadan başka bir şey değildir.”  Nisâ suresi, 120. ayet.

“Ey insanlar! Yeryüzünde bulunanların helâl ve temiz olanlarından yiyin, şeytanın peşine düşmeyin; çünkü şeytan sizin açık bir düşmanınızdır. O size daima kötülük ve çirkin iş (yapmanızı), Allah hakkında bilmediğiniz şeyler söylemenizi emreder.”Bakara suresi, 168, 169. ayetler.

Yukarıdaki ayetlere göre şeytan insanı kötülüklere nasıl teşvik eder? Örnekte  olduğu gibi ilgili yerlerin altını çiziniz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.